تلسکوپ «گرگور» تصاویر بی‌نظیری از سطح خورشید ثبت کرد

محققان با بهینه‌سازی بزرگترین تلسکوپ خورشیدی اروپا موفق به ثبت تصاویری از خورشید شده‌اند که سطح شگفت‌انگیز و پیچیده این ستاره و لکه‌های آن را به تصویر می‌‌کشد.

تیمی از ستاره‌شناسان در رصدخانه «Teide» اسپانیا با بازطراحی بخش‌های اپتیکی، مکانیکی و الکترونیکی تلسکوپ خورشیدی «گرگور» موفق به ثبت تصاویر بی‌نظیر و دقیقی از سطح خورشید شده‌اند. آنها با استفاده از مدل‌‌های اپتیکی آینه‌هایی برون محوری طراحی کردند که قدرت تلسکوپ گرگور را در بزرگنمایی به شکل چشمگیری ارتقا داد. در این فرایند آینه‌ها با دقت ۶ نانومتری یا به اندازه یک ده‌ هزارم موی سر انسان صیقل خورده‌اند.

malltina

این پروژه در مارس ۲۰۲۰ تکمیل شد اما شرایط ناپایدار جوی مانع از بکارگیری آن تا جولای شد. با این حال این صبر انتظارش را داشت و حالا گرگور قادر به ثبت بخش‌هایی در ابعاد ۵۰ کیلومتری روی خورشید است که نسبت به قطر ۱.۴ میلیون کیلومتری آن چشمگیر به نظر می‌رسد.

اپتیک‌های جدید به دانشمندان امکان مطالعه میادین مغناطیسی، انتقال گرما، تلاطم، لکه ها و فوران‌‌های خورشیدی را با دقت بالاتری می‌دهد. نخستین تصاویری که با استفاده از این سیستم در جولای ۲۰۲۰ ثبت شده، نشانگر جزییات بی‌نظیری از ساختارهای پیچیده در پلاسمای خورشید و تکامل لکه‌ها است.

تصویر جدید در مقایسه با حلقه‌های آتشینی که همیشه از خورشید می‌دیدم بسیار متفاوت است و بیشتر بلورین به نظر می‌رسد چون میدان مغناطیسی خورشیدی با بی‌نظمی‌های محسور کننده‌ای تغییر می‌کند. لکه‌های خورشیدی در تصویر نمایان هستند.

مطالعه تغییرات در میدان‌های مغناطیسی اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که روی زندگی ما در کره زمین اثرگذار است، برای مثال می‌توان به تاثیر آن در آب و هوا، ارتباطات و موارد دیگر اشاره کرد. دانشمندان امیدوارند با مطالعه این تغییرات به ارتباط دقیق‌تر بین آنها با پدیده‌هایی پی ببرند که در سیاره ما رخ می‌دهد.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

ناسا از نقشه راه خود برای بازگشت انسان روی ماه پرده برداشت

ناسا در گذشته رسما پروژه «آرتمیس» را معرفی کرده بود که طی آن اولین زن روی ماه پا می‌گذارد، با این حال اخیرا این آژانس فضایی جزئیات آن را منتشر کرده است.ناسا اعلام کرده تا سال ۲۰۲۴ دوباره بشر پا روی ماه می‌گذارد، با این حال برخی از متخصصان هوا و فضا این بازه زمانی... ادامه مطلب

ناسا شواهدی مستحکم از وجود یخ در قمر زحل کشف کرد

ناسا با تحلیل داده‌‌های دریافتی از فضاپیمای «کاسینی» به شواهد بسیار محکمی از وجود یخ تازه در قمر «انسلادوس»، زحل دست یافته است.«انسلادوس»، ششمین قمر زحل است که تاکنون اسرار سر به مهر بسیاری برای دانشمندان داشته است. سالهاست دانشمندان در تلاش برای کشف نشانه‌های حیات و بررسی وجود آب و یخ در این قمر زحل... ادامه مطلب

برای اولین بار سیاره‌ای در نزدیکی یک کوتوله سفید کشف شد

گروهی از ستاره شناسان برای اولین بار سیاره‌ای را کشف کرده‌اند که هر ۳۴ ساعت یکبار به دور یک «کوتوله سفید» گردش می‌کند. این کشف نشان می‌دهد سیارات می‌توانند وارد کمربند حیات (HZ) کوتوله‌های سفید شده و احتمالاً شرایط مناسب برای پشتیبانی از حیات را ایجاد کنند.این سیاره WD 1856 b نام داشته و جرمش... ادامه مطلب

چین یک فضاپیما با قابلیت استفاده مجدد به فضا پرتاب کرد [بروزرسانی: فرود موفق]

روز گذشته دولت چین نوعی فضاپیمای قابل استفاده مجدد را به فضا پرتاب کرد که هیچ اطلاعاتی از آن در دسترس نیست. با این حال بسیاری این فضاپیما را با فضاپیمای سری X37B آمریکا که در حال حاضر در مدار زمین قرار دارد، مقایسه می‌کنند.این فضاپیما مشابه همتای آمریکایی خود، برای مدت محدودی در مدار... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟