با ساده‌ترین راه‌ها برای ترجمه فایل ورد آشنا شوید

اگر یک فایل ورد در اختیارتان قرار گرفته که به علت زبان متفاوت متن نمی‌توانید آن را بخوانید، باید این فایل را ترجمه کنید. در برنامه مایکروسافت ورد امکان ترجمه کامل یا بخشی از متن برای شما فراهم شده و همچنین می‌توانید از سرویس‌های آنلاین برای ترجمه فایل ورد استفاده کنید.

در این مطلب بهترین و ساده‌ترین راه‌ها برای ترجمه فایل ورد را به شما معرفی می‌کنیم که برخی از آن‌ها از برنامه ورد استفاده می‌کنند و تعدادی از آن‌ها برای ترجمه فایل ورد شما به سرویس‌های آنلاین نیاز دارند. برای آشنایی با این روش‌ها در ادامه همراه دیجیاتو باشید.

آموزش ترجمه بخشی از متن در ورد

اگر به دنبال ترجمه بخش مشخصی از فایل ورد خود هستید، می‌توانید از یکی از ویژگی‌های ورد بهره ببرید که امکان ترجمه کلمات یا قسمت‌هایی از متن در ورد را برای شما فراهم می‌کند. این قابلیت، باعث تغییر در سایر بخش‌های دیگر متن نمی‌شود و تنها بخش موردنظر شما را ترجمه می‌کند.

برای ترجمه بخشی از فایل درون برنامه ورد، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • فایل خود را درون مایکروسافت ورد اجرا کنید.
 • متنی که می‌خواهید در فایل شما ترجمه شود را پیدا کرده و با استفاده از مکان‌نما، آن را هایلایت کنید.
 • به تب Review در بخش بالایی صفحه نمایش بروید. در اینجا گزینه «Language» را انتخاب کرده و روی گزینه «Translate» کلیک کنید. در نهایت گزینه «Translate Selection» را برای ترجمه بخش موردنظر خود انتخاب کنید.

ترجمه فایل ورد

 • یک پنجره حاوی متن موردنظر شما در سمت راست صفحه باز می‌شود. در اکثر مواقع ورد قادر به شناسایی خودکار زبان متن اصلی است و تنها کاری که باید انجام دهید، انتخاب زبان مقصد است.
 • پس از ترجمه این بخش از متن، با کلیک روی گزینه «Insert» آن را به فایل خود اضافه کنید.

ترجمه فایل ورد

در بخش پایینی پنجره جدیدی که برای ترجمه باز می‌شود، می‌توانید به اطلاعات بیشتری درباره متن و کلمات انتخاب شده دست پیدا کنید که شامل تعریف معنی کلمه می‌شود.

آموزش ترجمه کامل متن در ورد

اگر می‌خواهید تمام متن فایل ورد خود را ترجمه کنید، چنین قابلیتی در برنامه مایکروسافت ورد در اختیارتان قرار دارد. در اینجا نیازی به هایلایت کردن بخشی از متن وجود ندارد، چرا که این برنامه تمام متن را برداشته و آن را به زبان موردنظر شما ترجمه می‌کند.

یکی از جنبه‌های مثبت این ویژگی مایکروسافت ورد، عدم جایگزینی متن اصلی با متن ترجمه شده است. در حقیقت این برنامه یک سند جدید برای متن ترجمه شده باز می‌کند و با توجه به این موضوع، کاربر به فایل اصلی خود نیز دسترسی خواهد داشت.

برای ترجمه فایل ورد به صورت کامل، مراحل زیر را انجام دهید:

 • فایل خود را با برنامه مایکروسافت ورد باز کنید.
 • تب Review را در بالای برنامه انتخاب کرده، روی گزینه Language و سپس Translate کلیک کرده و در آخر گزینه «Translate Document» را انتخاب کنید.

ترجمه فایل ورد

 •  در صفحه‌ای که در سمت راست باز می‌شود، زبان‌های منبع و همچنین زبانی که می‌خواهید به آن ترجمه شود را انتخاب کنید. پس از این کار روی گزینه Translate کلیک کنید تا فرایند ترجمه متن شما آغاز شود.

ترجمه فایل ورد

 • ورد یک سند جدید باز کرده و متن ترجمه شده را درون آن قرار می‌دهد تا فایل اصلی دچار مشکل نشود. شما می‌توانید این فایل جدید را همانند تمام فایل‌های ورد با انتخاب آیکون Save، ذخیره کنید.

استفاده از Google Docs برای ترجمه فایل ورد

در حالی که گوگل داکس (Google Docs) جزو برنامه‌های آفیس مایکروسافت نیست، امکان استفاده از آن برای باز کردن اسناد ورد و ویرایش آن‌ها وجود دارد. گوگل داکس از قابلیت ترجمه بهره می‌برد که می‌توان از آن برای فایل‌های ورد آپلود شده استفاده کرد.

در حالت کلی شما می‌توانید فایل ورد خود را درون گوگل داکس آپلود کرده، آن را ترجمه و در نهایت نسخه ترجمه شده آن را درون کامپیوتر خود ذخیره کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را انجام دهید:

 • یک تب جدید در مرورگر خود باز کنید و به سایت Google Drive بروید. در این سایت می‌توانید اسناد خود را آپلود کرده و آن‌ها را درون گوگل داکس ویرایش کنید.
 • روی گزینه «New» کلیک کرده و سپس گزینه «File upload» را انتخاب کنید. پنجره‌ای باز می‌شود که در آن باید فایل ورد موردنظرتان را انتخاب کنید.

ترجمه فایل ورد

 • روی سند خود در گوگل درایو راست کلیک کرده و گزینه «Open With» و سپس «Google Docs» را انتخاب کنید.
 • پس از باز شدن سند درون ادیتور، روی منوی فایل کلیک کرده و گزینه «Save as Google Docs» را انتخاب کنید. از آنجایی که گوگل داکس نمی‌تواند به صورت مستقیم فایل ورد شما را ترجمه کند، باید ابتدا فایل ورد خود را به عنوان یکی از فایل‌های گوگل داکس ذخیره کنید.

ترجمه فایل ورد

 • یک فایل گوگل داکس جدید با محتویات فایل ورد شما باز می‌شود. برای ترجمه آن باید روی منوی «Tools» در بخش بالای صفحه نمایش کلیک کرده و سپس گزینه «Translate document» را انتخاب کنید.

ترجمه فایل ورد

 • یک نام برای فایل ترجمه شده خود وارد کرده، زبان موردنظر خود برای ترجمه را از طریق منوی زیر نام سند انتخاب کنید و سپس روی گزینه «Translate» کلیک کنید.

ترجمه فایل ورد

 • پس از اتمام فرایند ترجمه، متن نهایی در یک تب جدید باز می‌شود. برای ذخیره آن به عنوان یک فایل ورد، روی منوی فایل کلیک کرده و سپس گزینه دانلود را انتخاب کنید. در نهایت با کلیک روی گزینه مایکروسافت ورد، این سند به عنوان یک فایل ورد ذخیره می‌شود.

استفاده از مترجم‌های آنلاین برای ترجمه فایل ورد

اگر از ابزار ترجمه درون برنامه ورد یا گوگل داکس رضایت ندارید یا اینکه نمی‌خواهید از آن‌ها استفاده کنید، گزینه‌های دیگری در مقابل شما قرار دارند. چندین ابزار آنلاین برای ترجمه فایل ورد شما به زبان دیگر وجود دارد، البته باید به این نکته اشاره کنیم که تمام آن‌ها فرمت فایل را حفظ نمی‌کنند و آن را تغییر می‌دهند.

اگر تغییر فرمت متن برای شما مشکلی ایجاد نمی‌کند، در ادامه دو سرویس ترجمه آنلاین را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید برای فایل ورد از آن‌ها استفاده کنید:

مترجم گوگل

مترجم گوگل یکی از بهترین ابزارهای ترجمه آنلاین و رایگان است که از زبان‌های مختلفی پشتیبانی می‌کند. برخلاف سایر سرویس‌های این غول دنیای فناوری، برای استفاده از مترجم آن نیازی به حساب گوگل ندارید. برای استفاده از مترجم گوگل برای ترجمه فایل ورد مراحل زیر را انجام دهید:

 • متنی که می‌خواهید ترجمه کنید را از سند ورد خود کپی کنید.
 • با استفاده از مرورگر خود به سایت گوگل ترنسلیت بروید.
 • این متن را در باکس سمت چپ پیست کرده و زبان منبع را انتخاب کنید. اگر از زبان متن اصلی اطلاع دقیقی ندارید، می‌توانید روی گزینه «Detect Language» کلیک کنید تا گوگل آن را برای شما تشخیص دهد.

ترجمه فایل ورد

 • زبان موردنظر خود را در باکس سمت راست انتخاب کنید تا ترجمه متن اصلی به سرعت در اختیارتان قرار بگیرد.

ترجمه فایل ورد

 • محتوای باکس سمت راست را کپی کرده و درون یک فایل ورد جدید پیست کنید. کار تمام شد و شما به متن ترجمه شده دسترسی دارید.
Online Doc Translator

برخلاف مترجم گوگل، نیازی به کپی دستی متن و پیست آن در Online Doc Translator نخواهید داشت. شما می‌توانید فایل ورد خود را درون این سایت آپلود کرده و سپس زبان موردنظر خود را برای ترجمه انتخاب کنید.

این سرویس برای انجام وظایف خود از مترجم گوگل استفاده می‌کند، بنابراین کیفیت ترجمه بالایی دارد. برای ترجمه فایل ورد با استفاده از Online Doc Translator مراحل زیر را انجام دهید:

 • سایت Online Doc Translator را در مرورگر خود باز کنید.
 • گزینه «Upload File» را انتخاب کرده و فایل موردنظر خود را آپلود کنید.
 • زبان منبع و زبان موردنظر خود برای ترجمه را انتخاب کرده و سپس روی گزینه «Translate» کلیک کنید.

ترجمه فایل ورد

 • در نهایت روی گزینه «Download your translated document» کلیک کرده تا فایل ورد ترجمه شده را دانلود کنید.

از آنجایی که این سایت از مترجم گوگل استفاده می‌کند و نیازی به وارد کردن دستی متن ندارد، استفاده از آن شاید برای شما راحت‌تر باشد.

hamrah-mechanic malltina

مطالب مرتبط

با کاربردی‌ترین کلیدهای میانبر ویرایش متن آشنا شوید

زمانی که در حال نوشتن ایمیل، وبگردی یا نوشتن یک متن در ورد هستید، می‌توانید با استفاده از کلیدهای میانبر ویرایش متن کار خود را ساده‌تر کنید. شما می‌توانید کپی، انتخاب یا حذف کلمات و پاراگراف‌ها را تنها با فشردن چندین کلید انجام دهید.شورتکات‌های ویرایش متن زیادی برای سیستم‌های ویندوز و مک او اس وجود... ادامه مطلب

با بهترین نرم افزارهای پرتابل و بدون نیاز به نصب آشنا شوید

برای استفاده از نرم افزارهای پرتابل (Portable) یا قابل حمل نیازی به نصب آن‌ها ندارید. شما می‌توانید آن‌ها را دانلود کرده و اجرا کنید. این ویژگی باعث می‌شود که نرم افزارهای پرتابل را درون فلش ریخته و روی هر کامپیوتری با سیستم عامل ویندوز اجرا کنید.برنامه‌های پرتابل زیادی در دنیای فناوری وجود دارند، با این... ادامه مطلب

هر آنچه باید در مورد نوار ناوبری One UI سامسونگ بدانید

نوار ناوبری اندروید در بخش پایینی دستگاه قرار گرفته و امکان تغییر یا پنهان کردن آن وجود دارد. در این مطلب نحوه مخفی کردن نوار ناوبری در رابط کاربری One UI سامسونگ را به شما آموزش می‌‎دهیم.برای سال‌ها دکمه‌های ناوبری استاندارد هوم، بازگشت و برنامه‌های در حال اجرا یا مولتی تسکینگ در اختیار کاربران اندرویدی... ادامه مطلب

گوگل ویرایش کامل فایل‌های آفیس در G Suite اندروید را ممکن کرد

در حال حاضر امکان ویرایش فایل‌های مایکروسافت آفیس در G Suite اندروید وجود دارد، با این حال از حالت سازگاری آفیس استفاده می‌کند که عملکرد محدودی دارد. حالا گوگل چنین ویژگی را به G Suite اضافه کرده و کاربران بدون محدودیت می‌توانند فایل‌های آفیس را در آن ویرایش کنند.پشتیبانی از ویرایش فایل‌های آفیس علاوه بر... ادامه مطلب

چگونه از خاموش شدن صفحه نمایش آیفون جلوگیری کنیم؟

در هنگام خواندن یک مطلب هستید یا لیست خرید خود را چک می‌کنید که ناگهان نور نمایشگر گوشی کم شده و خاموش می‌شود؟ برای رفع این مشکل در ادامه همراه ما باشید تا از نحوه جلوگیری از خاموش شدن صفحه نمایش آیفون مطلع شوید.اگر در هنگام استفاده از آیفون برای مدتی با نمایشگر آن ارتباطی... ادامه مطلب

چگونه از کیبورد موبایل در هنگام تایپ به عنوان مکان‌نما استفاده کنیم؟

بسیاری از ما در هنگام تایپ با موبایل دچار اشتباه می‌شویم و می‌خواهیم در میان متن یک کلمه را اصلاح کنیم. در حالت عادی چنین فرآیندی می‌تواند سخت و آزاردهنده باشد، اما امکان استفاده از کیبورد موبایل به عنوان مکان‌نما متن وجود دارد که کار را برای کاربران ساده می‌کند.کیبوردهای موبایل در سال‌های اخیر پیشرفت‌های... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟