دانشمندان از طریق شبیه‌سازی ظاهر ماده تاریک را به تصویر کشیدند

سوالات زیادی درباره ماده تاریک وجود دارد و دانشمندان پژوهش‌های زیادی پیرامون آن انجام می‌دهند. محققان اخیرا موفق به شبیه‌سازی ماده تاریک با جزئیات بسیار بالا شده‌اند.

چگونه می‌توان ماده‌ای که قابل دیدن نیست را مطالعه کرد؟ این موضوع چالش بزرگی است که اخترشناسان برای مطالعه ماده تاریک با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. در حالی که ماده تاریک ۸۵ درصد کل مواد موجود در جهان را تشکیل داده، با نور برهم‌کنش ندارد و تنها با تاثیر گرانشی که روی نور و سایر مواد دارد، می‌توان آن را مشاهده کرد.

دانشمندان تا به امروز در شناسایی ماده تاریک روی زمین ناموفق بوده‌اند، با این حال توانسته‌اند به اطلاعاتی پیرامون آن دست پیدا کنند. ماده تاریک علاوه بر تاریک بودن، سرد نیز هست. آن‌ها با هم جمع شده و بذرهای خوشه کهکشان را تشکیل می‌دهند. ماده تاریک اغلب در اطراف کهکشان‌ها هاله ایجاد می‌کند و بیشترین جرم کهکشان را تشکیل می‌دهد.

با وجود چنین مواردی، هنوز سوالات بی‌جواب زیادی درباره ماده تاریک وجود دارد و به همین دلیل اخترشناسان اغلب مدل‌های جدیدی برای آن توسعه می‌دهند. یکی از این راه‌ها، شبیه‌سازی پیچیده کامپیوتری است.

اخیرا تیمی از «مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین» توانسته یک شبیه‌سازی با جزئیات بالا از ماده تاریک انجام دهد که نتیجه خارق‌العاده‌ای داشته است. دقت شبیه‌سازی ماده تاریکی بستگی به فرضیات محققان دارد. در این پژوهش، ماده تاریک متشکل از «ذرات سنگین با برهم‌کنش ضعیف» (WIMPs) با جرم حدود ۱۰۰ برابر یک «پروتون» درنظر گرفته شده است.

شبیه‌سازی ماده تاریک

WIMPs یکی از محبوب‌ترین نظریه‌ها در رابطه با ماده تاریک محسوب می‌شود و اگرچه در گذشته شاهد شبیه‌سازی آن بوده‌ایم، پژوهش جدید جزئیات بسیار بالایی در اختیار ما قرار می‌دهد. در این شبیه‌سازی ماده تاریک در هاله‌های اطراف کهکشان‌ها شکل گرفته است.

طبق این پژوهش، هاله‌ها در همه مقیاس‌های جرمی از هاله‌های کوچک تا هاله‌های عظیم که در اطراف خوشه‌های کهکشان‌ها تشکیل می‌شوند، توسعه پیدا می‌کنند. این هاله‌ها ساختار مشابهی دارند و بیشترین تراکم در مرکز آن‌ها به چشم می‌خورد و در اطراف پراکنده می‌شوند.

در حالی که هاله‌های کوچک نمی‌توانند برای تشخیص تاثیر گرانشی آن‌ها روی نور مورد استفاده قرار بگیرند، اطلاعاتی درباره نحوه برهم‌کنش ماده تاریک با خود در اختیار ما قرار می‌دهد. یکی از ایده‌ها درباره ماده تاریک این است که وقتی ذرات با هم برخورد می‌کنند، تشعشعات گاما منتشر می‌شود.

ماده تاریک یکی از بزرگترین سوالات در اخترشناسی مدرن محسوب می‌شود و علاقه بسیاری به شناسایی مستقیم آن داریم، با این حال در حال حاضر شبیه‌سازی ماده تاریک یکی از قدرتمندترین ابزارهای ما برای شناخت بهتر آن است.

hamrah-mechanic malltina

مطالب مرتبط

برای اولین بار سیاره‌ای در نزدیکی یک کوتوله سفید کشف شد

گروهی از ستاره شناسان برای اولین بار سیاره‌ای را کشف کرده‌اند که هر ۳۴ ساعت یکبار به دور یک «کوتوله سفید» گردش می‌کند. این کشف نشان می‌دهد سیارات می‌توانند وارد کمربند حیات (HZ) کوتوله‌های سفید شده و احتمالاً شرایط مناسب برای پشتیبانی از حیات را ایجاد کنند.این سیاره WD 1856 b نام داشته و جرمش... ادامه مطلب

پروژه دفاع سیاره‌ای اروپا با امضای قرارداد ۱۵۳ میلیون دلاری کلید خورد

آژانس فضایی اروپا (ESA) به عنوان بخشی از تلاش خود برای محافظت از زمین در برابر هرگونه سیارک، یک قرارداد ۱۵۳ میلیون دلاری با یک کنسرسیوم صنعتی به رهبری کمپانی فضایی آلمانی «OHB» امضا کرد.این قرارداد جزئیات طراحی، تولید و تست یک ماموریت با اسم رمز «Hera» را پوشش می‌دهد و از ماموریت آزمایشی «Double... ادامه مطلب

قوی‌ترین میدان مغناطیسی جهان توسط ستاره‌ شناسان کشف شد

ستاره شناسان با بررسی سیگنال‌های پرتو ایکس یک ستاره نوترونی، قوی ترین میدان مغناطیسی شناخته شده جهان را کشف کردند. میدان مغناطیسی این ستاره نوترونی ده‌ها میلیون برابر قوی تر از هر میدان مغناطیسی است که تاکنون در آزمایشگاه‌های زمین ایجاد شده است.ستاره نوترونی با نام «GR J1008-57»، متعلق به مجموعه‌ای خاص بوده و در... ادامه مطلب

اخترشناسان پس از اسکن ۱۰ میلیون ستاره: نشانه‌ای از فناوری بیگانگان وجود ندارد

بسیاری از ما منتظر کشف تمدن بیگانه هستیم، با این حال شاید امسال به خواسته خود نرسیم، چرا که اخترشناسان با بررسی بیش از ۱۰ میلیون ستاره به نشانه‌ای مبنی بر وجود فناوری بیگانگان دست پیدا نکرده‌اند.نتیجه کار اخترشناسان در «Astronomical Society of Australia» به چاپ رسیده و جزئیات جستجو برای «هوش فرازمینی» با استفاده... ادامه مطلب

کشف بزرگترین و عجیب‌ترین برخورد دو سیاه‌چاله

بیش از ۷ میلیارد سال قبل دو سیاه‌چاله عظیم که در حال چرخش به دور هم بودند در نهایت به هم برخورد کرده و ادغام شدند. این بزرگ‌ترین برخورد دو سیاه‌چاله است که تاکنون کشف شده و البته نشانه‌های آن تازه به ما رسیده است. اما در عین حال اولین باری است که می‌بینیم دو... ادامه مطلب

ماهواره‌های استارلینک اسپیس ایکس دنیای نجوم را تغییر می‌دهند

اخترشناسان افزایش ماهواره‌ها در اطراف زمین مانند ماهواره‌های استارلینک اسپیس ایکس را دلیلی برای تغییر دنیای نجوم در آینده می‌دانند و راهکارهایی برای جلوگیری از این موضوع ارائه کرده‌اند.در سال‌های آینده هزاران یا شاید ده‌ها هزار ماهواره در اطراف زمین شروع به گردش کنند و همین موضوع می‌تواند تاثیرات شگرفی روی اخترشناسی داشته باشد و... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟