افشای جزئیات پردازنده‌های ۱۰ نانومتری پنتیوم و سلرون اینتل مبتنی بر «ترمونت»

اوایل سال آینده میلادی اینتل از نسل آینده پردازنده‌های پنتیوم و سلرون، «Japer Lake» مبتنی بر معماری «ترمونت» با لیتوگرافی ۱۰ نانومتری رونمایی می‌کند و اخیرا جزئیات آن‌ها افشا شده‌ است.

معماری ترمونت (Tremont) به صورت انحصاری برای پلتفرم‌های کم‌قدرت X86 طراحی شده و نسبت به نسل قبلی، تراشه‌های «جمینی لیک» دستورالعمل در هر چرخه (IPC) بسیار بالاتری خواهد داشت. طبق اعلام اینتل، این معماری در مقایسه با گذشته ۳۰ درصد IPC را افزایش می‌دهد و مصرف انرژی بسیار بهینه‌ای دارد.

چیپست‌های «لیک فیلد» اولین محصولات اینتل خواهند بود که از معماری ترمونت در طراحی هیبریدی استفاده خواهند کرد. به نظر می‌رسد اینتل حداقل سه پردازنده دسکتاپ و سه پردازنده موبایل با استفاده از معماری ترمونت توسعه خواهد داد که توان حرارتی نمونه‌های دسکتاپ به ۱۰ وات و نمونه‌های موبایل به ۶ وات می‌رسد.

مشخصات پردازنده‌های دسکتاپ به شرح زیر است:

  • پنتیوم سیلور N6005 با ۴ هسته و ۴ رشته، فرکانس پایه ۲.۰ گیگاهرتز و حداکثر ۳.۳ گیگاهرتز، گرافیک UHD و ۴ مگابایت حافظه کش L2
  • سلرون N5105‌ با ۴ هسته و ۴ رشته، فرکانس پایه ۲.۰ گیگاهرتز و حداکثر ۲.۸ گیگاهرتز، گرافیک UHD و ۴ مگابایت حافظه کش L2
  • سلرون N4505 با ۲ هسته و ۲ رشته، فرکانس پایه ۲.۰ گیگاهرتز و حداکثر ۲.۹ گیگاهرتز، گرافیک UHD و ۴ مگابایت حافظه کش L2

پنتیوم

مشخصات پردازنده‌های موبایل به شرح زیر است:

  • پنتیوم سیلور N6000 با ۴ هسته و ۴ رشته، فرکانس پایه ۱.۱ گیگاهرتز و حداکثر ۳.۱ گیگاهرتز، گرافیک UHD و ۴ مگابایت حافظه کش L2
  • سلرون N5100 با ۴ هسته و ۴ رشته، فرکانس پایه ۱.۱ گیگاهرتز و حداکثر ۲.۸ گیگاهرتز، گرافیک UHD و ۴ مگابایت حافظه کش L2
  • سلرون N4500 با ۲ هسته و ۲ رشته، فرکانس پایه ۱.۱ گیگاهرتز و حداکثر ۲.۸ گیگاهرتز، گرافیک UHD و ۴ مگابایت حافظه کش L2

این پردازنده‌ها در محصولات اقتصادی مورد استفاده قرار می‌گیرند و انتظار می‌رود اینتل در نمایشگاه CES 2021 اطلاعات بیشتری درباره پردازنده‌های خانواده Jasper Lake منتشر کند.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟