سامسونگ فروش قطعات موبایل به هواوی را متوقف می‌کند

سامسونگ فروش قطعات موبایل به هواوی را متوقف می‌کند

هواوی با مشکل جدیدی در زمینه تأمین قطعات موبایل روبرو شد. سامسونگ و زیرمجموعه تراشه‌ساز آن از توقف فروش قطعات موبایل به غول فناوری چین خبر داده اند.

بر اساس گزارش روزنامه Chosun Ilbo کره جنوبی، سامسونگ و زیرمجموعه تراشه ساز آن یعنی شرکت SK Hynix می‌خواهند از تاریخ ۲۵ شهریور فروش قطعه به هواوی را متوقف کنند.

از ۲۵ شهریور (۱۵ سپتامبر) تحریم جدید وزارت بازرگانی آمریکا علیه هواوی اجرا می‌شوند. بر اساس تحریم جدید، شرکت‌های خارجی که از تجهیزات یا نرم‌افزارهای آمریکایی برای ساخت قطعه موبایل استفاده می‌کنند، نمی‌توانند به هواوی قطعه بفروشند.

با اینکه این تحریم هنوز به مرحله اجرا گذاشته نشده، اما کسب و کار هواوی را تحت تأثیر قرار داده است. «ریچارد یو» مدیرعامل بخش محصولات مصرفی هواوی چند روز قبل اعلام کرد که Kirin 9000 احتمالاً آخرین نسل از چیپست‌های پرچمدار هواوی خواهد بود.

تحریم جدید علاوه بر هواوی، به شرکت‌های طرف قرارداد با غول چینی از جمله سامسونگ و SK Hynix نیز زیان مالی وارد می‌کند. برای مثال ۴۰ درصد از درآمد ۱۳.۳ میلیارد دلاری SK Hynix در نیمه اول ۲۰۲۰ از طریق صادرات قطعه به چین حاصل شده است.

هواوی در تلاش است تا با تأمین قطعات موبایل از شرکت SMIC که از آن به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده محصولات نیمه رسانا در چین یاد می‌شود، وابستگی خود به شرکت‌های خارجی را کاهش دهد. البته با توجه جنگ تجاری آمریکا و چین این راهکار نیز برای طولانی مدت جوابگوی نیازهای این شرکت نخواهد بود.

حدوداً یک هفته قبل وزارت دفاع آمریکا از احتمال تحریم SMIC خبر داد که مراوده تجاری شرکت‌های آمریکایی با آن را ممنوع می‌کند. اگر دولت آمریکا چنین تصمیمی بگیرد، SMIC قادر به تأمین تجهیزات مورد نیاز تولید تراشه جهت ارسال به هواوی نخواهد بود.

حتی اگر SMIC تحریم نشود، فناوری‌های تولید چیپ آن دو نسل از بزرگ‌ترین تراشه ساز دنیا و یکی از تأمین کننده اصلی هواوی یعنی شرکت تایوانی TSMC عقب‌تر است. بنابراین مدتی طول خواهد کشید تا بتواند تراشه‌های مورد نیاز برای بکارگیری در گوشی‌های پرچمدار هواوی را بسازد.

نظرات ۱۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato