رویت دود آتش‌سوزی‌های گسترده آمریکا از فاصله ۱.۶ میلیون کیلومتری زمین [تماشا کنید]

رویت دود آتش‌سوزی‌های گسترده آمریکا از فاصله ۱.۶ میلیون کیلومتری زمین [تماشا کنید]

رویت دود آتش‌سوزی‌های گسترده آمریکا از فاصله ۱.۶ میلیون کیلومتری زمین [تماشا کنید]

دود ناشی از آتش سوزی‌های آمریکا که در غرب این کشور رخ می‌دهند، از فاصله‌های بسیار دور حتی از فاصله تقریبی ۱.۶ میلیون کیلومتری نیز به چشم می‌خورد.

دوربین تصویربرداری پلی‌کروماتیک زمین (EPIC) ناسا تصاویری از دود ناشی از آتش سوزی‌ها ثبت کرده که لکه‌ای بزرگ با رنگ قهوه‌ای خاکستری در بالای اقیانوس آرام و حوالی سواحل غربی را به نمایش می‌گذارد.

EPIC سوار بر رصدخانه آب‌وهوای فضای ژرف (DSCOVR) دور خورشید می‌چرخد و در یک نقطه ثابت گرانشی در فاصله ۱.۵ میلیون کیلومتری زمین قرار دارد.

این دود بخش بزرگی از ایالت‌های کالیفرنیا، اورگن و واشنگتن را پوشانده است. میزان این آلودگی که کیفیت هوا را به شدت کاهش داده و باعث شکل‌گیری آسمان‌های نارنجی رنگ در سراسر ساحل غربی شده، در تصاویر گرفته شده توسط دستگاه طیف سنج تصویری با وضوح متوسط، قابل مشاهده است.

این تصاویر باعث شناسایی میزان وسعت آتش‌سوزی‌ها می‌شود. تا به امروز این آتش سوزی‌ها حداقل جان ۱۵ نفر را گرفته‌اند و ۴۰ هزار نفر را در اورگن مجبور به ترک منازل خود کرده‌اند. در حال حاضر زمین‌های بزرگی با این آتش سوزی‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند. برای مثال دوشنبه هفته گذشته یک زمین ۱۳۳,۵۰۰ هکتاری در واشنگتن آتش گرفت.

آتش سوزی‌های آمریکا

آتش سوزی‌های آمریکا از اوایل سال جاری میلادی تا به امروز، بیش از ۱.۲۵ میلیون هکتار زمین را در کالیفرنیا سوزانده‌اند. اداره جنگل‌داری و حفاظت از آتش سوزی کالیفرنیا (CALFIRE)‌ اخیرا اعلام کرده:

«میزان آتش سوزی امسال در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته میلادی، ۲۶ برابر بیشتر بوده. مساحت زمین‌هایی که تا به امروز سوخته‌اند بیش از مساحت ایالت «کنتیکت» است.»

این آتش سوزی‌های شدید به علت دمای بالا و همچنین شرایط خشک غرب ایالات متحده آمریکا رخ می‌دهند. به علت تغییرات اقلیمی، این منطقه روزبه‌روز گرم‌تر و خشک‌تر از گذشته می‌شود، در همین راستا به گفته متخصصان، آتش‌سوزی‌ها شدیدتر و مخرب‌تر از سال‌های قبل شده‌اند.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل