معماری و اقدامات کلان شبکه ملی اطلاعات تصویب شد

معماری و اقدامات کلان شبکه ملی اطلاعات تصویب شد

معماری و اقدامات کلان شبکه ملی اطلاعات تصویب شد

دومین جلسه شورای عالی فضای مجازی در سال جدید بعد از مدت‌ها تاخیر بالاخره ۲۵ شهریور ماه برگزار و در آن معماری و اقدامات کلان شبکه ملی اطلاعات تصویب شد.

جلسات شورای عالی فضای مجازی طبق دستورالعمل باید هر سه هفته یکبار برگزار شود؛ حال آنکه با شیوع ویروس کرونا که هفت ماه از آغاز آن می‌گذرد، جلسات شورا تنها یک‌بار برگزار شده است. به‌تعویق‌افتادن جلسات شورای عالی فضای مجازی از آن جهت که این شورا مسئول معین‌ کردن طرح کلان و تعریف دقیق شبکه ملی اطلاعات است، طی ماه‌های اخیر حواشی مختلفی داشته است.

در نهایت، دیروز سه‌شنبه ۲۵ شهریور ماه، جلسه‌ی شورای عالی فضای مجازی به ریاست رئیس‌جمهور برگزار و طی آن، اقدامات کلان و نگاشت نهادی شبکه ملی اطلاعات نهایی و تصویب شد. بر این اساس، اقدامات عملی شبکه و همچنین مسئولیت نهادهای متولی اجرای اقدامات مشخص شدند.

طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات در ۵ ماده به تصویب اعضای شورای‌ عالی فضای مجازی رسیده و ۵۰ اقدام کلان برای نهادهای متولی پروژه شبکه ملی اطلاعات معین شده است. با تصویب طرح کلی و معماری شبکه ملی اطلاعات که ۵ فصل دارد و بخش پنجم درنهایت دیروز نهایی شد، اکنون اقدامات مربوط به پیاده‌سازی شبکه ملی اطلاعات واضح شده و در دستور کار قرار گرفته است.

«رسول جلیلی» عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اعلام کرد که عمده تکالیف اجرای معماری شبکه ملی اطلاعات برعهده‌ی وزارت ارتباطات گذاشته شده است. برخی دیگر از تکالیف نیز به نهادهایی همچون صدا و سیما، معاونت علمی ریاست جمهوری، سازمان مدیریت و مجموعه‌های دفاعی واگذار شد. او در همین زمینه توضیح داد: «برای مثال وزارت ارتباطات باید در شبکه ملی اطلاعات، مؤلفه‌های مهم و اصلی لایه خدمات کاربردی شبکه را محقق کند. یکی از این مؤلفه ها، جویشگر بومی است. تا به هر دلیلی اگر گوگل نخواست به ما سرویس دهد، کاربر در پیدا کردن یک آدرس با مشکل مواجه نشود.»

با ابلاغ سند کلان شبکه ملی اطلاعات به نهادهای مرتبط، هر نهاد زمان‌بندی خود را برای اجرای اقدامات مربوطه ارائه می‌کند. جلیلی در این باره گفته که «با خارج‌شدن بررسی طرح کلان شبکه ملی اطلاعات از دستور کار شورای عالی فضای مجازی، ممکن است نهادهای مختلف در اجرای اقدامات کلان نیاز به تصویب طرح و قانون به‌خصوصی داشته باشند که در این صورت، شورای عالی فضای مجازی، بررسی طرح را در دستور کار قرار می‌دهد.»

او همچنین خبر داده که طرح‌هایی مانند حکمرانی فضای مجازی، صیانت از داده و حریم خصوصی از جمله مسائل مهمی است که به طور قطع در جلسات آینده شورای عالی فضای مجازی در دستور کار بررسی و تصویب قرار می‌گیرد.

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل