دادگاهی در آمریکا حکم مسدود شدن تیک‌تاک را تعلیق کرد

یک دادگاه آمریکایی دستور دولت ترامپ مبنی بر مسدود کردن تیک‌تاک در اپ استور و گوگل پلی را تعلیق کرد.

«وزارت بازرگانی ایالات متحده» دستورالعملی مبنی بر حذف «تیک تاک» و «وی چت» از فروشگاه‌های اپل و گوگل به این شرکت‌ها ارسال کرده و قرار بود تا پایان روز یکشنبه، محدودیت‌ها اعمال شود. با این حال «كارل نیكولز» قاضی آمریكایی با رسیدگی به شکایت تیک‌تاک حکم مسدود شدن را تعلیق کرده و از دولت خواسته ابتدا پاسخی روشن به درخواست این شبکه اجتماعی مبنی بر دلیل ممنوعیت آن بدهد. این قاضی آمریكایی تاکید کرده دولت آمریکا باید مستندات مربوط به این تصمیم را تا روز جمعه ساعت 22 شب ارائه دهد.

هفته گذشته نیز، قاضی دیگری در آمریکا نسبت به محدودیت دسترسی وی‌چت اعتراض کرده بود و با صدور جکمی مانع از مسدود شدن وی‌چت شد.

از ماه‌‌ها قبل، شبکه‌های اجتماعی محبوب چینی چینی تیک تاک و وی‌چت در معرض مسدود شدن در آمریکا قرار دارند. مقامات آمریکایی از عملکرد تیک تاک و وی‌چت ابراز نگرانی جدی کرده‌اند و معتقد هستنند که اطلاعات شخصی حدود 100 میلیون آمریکایی از طریق این شبکه‌های اجتماعی مورد سو استفاده قرار می‌گیرد.

شنبه هفته گذشته، مهلت یک هفته دیگری به تیک تاک داده شد و مقالات آمریکایی محدودیت دسترسی برای کاربران آمریکایی درنظر نگرفتند. البته تیک تاک معتقد است که نگرانی مقامات دولتی آمریکا امنیتی نیست و بیشتر ملاحظات سیاسی نزدیک به انتخابات موضوع اصلی است.

پیشتر تیک تاک وارد مذاکره برای فروش شرکت به مایکروسافت شده بود که به نتیجه‌ای نرسید و طی هفته گذشته خبرهایی در مورد شراکت تیک تاک با اوراکل مطرح شد. از سوی دیگر، قرارداد تیک تاک با والمارت و اوراکل باید توسط رگولاتورهای ایالات متحده آمریکا و چین نیز تایید شود اما دولت چین معتقد است که ممنوعیت دسترسی بهتر از واگذاری به شرکت‌های آمریکایی است.

به نظر می‌رسد دولت چین با این واگذاری موافقت نخواهد کرد و باید ببینیم در این بین چه تصمیمی درنهایت در مورد تیک تاک و وی چت گرفته خواهد شد.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟