آمریکا نام بزرگ‌ترین تراشه‌ساز چین را به لیست سیاه تحریم‌ها افزود

وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا نام بزرگ‌ترین تراشه ساز چین یعنی شرکت SMIC را به خاطر نگرانی از احتمال بکارگیری فناوری‌های آمریکایی برای اهداف نظامی در لیست سیاه تحریم‌ها قرار داد.

در پی این تصمیم شرکت‌های سازنده تجهیزات ساخت تراشه در آمریکا بدون دریافت مجوز از دولت این کشور اجازه ارسال تجهیزات به شرکت SMIC را ندارند. SMIC یا «شرکت بین المللی ساخت نیمه رسانا» یکی از جدیدترین کمپانی‌های چینی است که نام آن به لیست سیاه تحریم‌های آمریکا اضافه می‌شود. دولت ترامپ اواخر اردیبهشت ماه سال ۹۸ نام هواوی را به لیست سیاه اضافه کرده بود.

بر اساس گزارش روزنامه «نیویورک تایمز»، وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا روز جمعه در نامه‌ای به شرکت‌های فعال در صنعت تراشه اعلام کرد که صادرات محصولات به SMIC «ریسک غیر قابل قبول انحراف مسیر آن‌ها و بکارگیری برای اهداف نظامی در جمهوری خلق چین را به دنبال دارد.»

در ادامه گزارش آمده با وجودی که شرکت SMIC یکی از پیشرفته‌ترین شرکت‌ها در زمینه تولید محصولات نیمه رسانا است، ولی فناوری‌های آن سال‌ها از شرکت‌های پیشرو صنعت از جمله کمپانی تایوانی TSMC عقب‌تر است. این شرکت چینی از نرم افزارها و تجهیزات خریداری شده از شرکت‌های آمریکایی برای تولید تراشه‌ها استفاده می‌کند.

سخنگوی SMIC در واکنش به قرارگیری نام این شرکت در لیست سیاه تحریم‌های آمریکا اعلام کرد که این کمپانی تراشه‌ها را فقط برای اهداف تجاری و غیرنظامی می‌سازد و هرگونه رابطه با نیروهای مسلح چین را تکذیب کرد.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه امسال قوانین صادرات محصولات به چین را سفت و سخت‌تر کرد تا مانع از ارسال محصولاتی به چین شود که می‌توانند قدرت نظامی این کشور را ارتقا دهند.

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟