ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

«آمازون وان» امکان پرداخت وجه با اسکن کف دست را فراهم می‌کند

در حالیکه شیوع بیماری کرونا باعث شده مردم سراسر جهان از ماسک و دستکش استفاده کنند، آمازون سرویس تایید هویت بیومتریک جدیدی تحت عنوان «آمازون وان» ( Amazon One) معرفی کرده است. آمازون وان، با اسکن ...

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۹ مهر ۱۳۹۹ | ۱۳:۲۰

در حالیکه شیوع بیماری کرونا باعث شده مردم سراسر جهان از ماسک و دستکش استفاده کنند، آمازون سرویس تایید هویت بیومتریک جدیدی تحت عنوان «آمازون وان» ( Amazon One) معرفی کرده است. آمازون وان، با اسکن کف دست و بدون نیاز به تماس فیزیکی، امکان پرداخت را برای مشتریان فروشگاه‌های خرده فروشی فراهم می‌کند.

البته آمازون وان کاربرد دیگری هم دارد که هنوز اجرایی نشده است. می‌توان دستگاه تایید هویت را در قسمت ورودی فروشگا‌ه‌ها نصب کرد تا هنگام ورود، مشتری کف دست خود را جلوی دستگاه بگیرد و هویت‌اش مشخص شود.

در حال حاضر این دستگاه در دو فروشگاه فیزیکی آمازون در سیاتل آمریکا نصب شده است. آمازون اعلام کرده که آمازون وان نه تنها برای فروشگاه‌ها، بلکه برای مکان‌های عمومی دیگری از جمله استادیوم‌ها، ساختمان‌های اداری و سایر فروشگاه‌های خرده فروشی نیز قابل استفاده است. البته باید ببینیم سایر فروشگاه‌های خرده فروشی چقدر به آمازون اعتماد می‌کنند و اجازه می‌دهند داده‌های مشتریان به این شکل در دسترس آمازون قرار گیرد.

کاربران برای پرداخت صورت حساب، ابتدا باید کارت اعتباری را در دستگاه قرار دهند و سپس بدون اینکه دست آنها با اسکنر تماسی برقرار کند، کف دست را در قسمت بالای اسکنر قرار دهند، وقتی دستگاه هویت آنها را تایید کرد، هزینه خریدها پرداخت می‌شود.

اگرچه کاربر قرار نیست کف دست خود را روی دستگاه قرار دهد، ولی استفاده از این فناوری جدید نیاز به آموزش دارد و می‌تواند حداقل در کوتاه مدت مشکلاتی را ایجاد کند. کاربران با فشاردادن انگشت خود روی حسگر اثر انگشت گوشی‌های هوشمند آشنایی دارند. این احتمال وجود دارد بسیاری تصور کنند که باید کف دستشان را روی دستگاه اسکنر کف دست فشار دهند و در نتیجه با همین ذهنیت اشتباه ممکن است به دستگاه‌ صدمه وارد کنند.

با وجودی که آمازون تاکید می‌کند دستگاه بدون نیاز به تماس کار می‌کند، اما در شرایطی که بیماری کرونا همه گیر شده است، قرار دادن دستگاهی در ورودی فروشگاه‌ها، این نگرانی را چند برابر می‌کند که بسیاری اسکنر را به اشتباه لمس ‌کنند.

براساس اعلام آمازون، این دستگاه جدید از فناوری بینایی ماشینی به صورت بلادرنگ استفاده می‌کند. اثر کف دست انسان نیز مانند اثر انگشت و عنبیه چشم منحصر به فرد است و برای احراز هویت بیومتریک می‌توان از اسکن کف دست کمک گرفت. آمازون معتقد است چون همزمان با اسکن کف دست از کارت اعتباری هم استفاده می‌شود، در نتیجه سیستم از امنیت بالایی برخوردار است.

اسکن‌های رمزگذاری شده، به فضای ابری ارسال می‌شود. البته در حال حاضر جزئیات زیادی در مورد روند کار ارائه نشده است.

سیستم‌های تشخیص هویت بیومتریک در سراسر جهان مخالفان و موافقان خودش را دارد و برخی معتقدند که حریم خصوصی افراد با چنین فناور‌ی‌هایی نادیده گرفته می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی