آغاز رجیستری حضوری موبایل مسافری از امروز؛ امکان ثبت آنلاین لغو شد

همانطور که پیش تر اعلام شده بود، گمرک کشور تاکید کرد از امروز (۱۲ مهرماه) رجیستری تلفن همراه مسافران در لحظه ورود به کشور انجام می‌شود.

«علی وکیلی» مدیرکل دفتر واردات گمرک ایران در بخشنامه ای به منظور مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرد، از ۱۲ مهرماه در راستای جلوگیری از سوءاستفاده از اطلاعات مسافران ورودی جهت رجیستری گوشی تلفن همراه، مقرر شده تا اظهار و ثبت موبایل مسافران فقط در محل مبادی ورودی کشور و پس از احراز هویت دقیق و تشخیص غیر تجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور انجام شود.

همچنین در این بخشنامه تاکید شده است که پس از این تاریخ از هرگونه ثبت غیرحضوری تلفن همراه مسافری بعد از خروج از گمرکات اجرایی در مبادی ورودی کشور ممانعت می شود. با این حساب به نظر می‌رسد که امکان واردات گوشی به صورت مسافری که توسط عده‌ای از فعالین بازار موبایل انجام می‌شد، به کلی لغو خواهد شد.

 باید با این سایت خداحافظی کرد چرا که رجیستری تلفن همراه به صورت آنلاین لغو شد.

پیش از این انجمن وارد کنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اعلام کرده بود که با گذشت بیش از دو سال از اجرای طرح رجیستری که قرار بود جلوی واردات قاچاق موبایل را بگیرد، اما همچنان شاهد سوء استفاده سوداگران از خلاهای قانونی این طرح هستیم. یکی از کارشناسان ارشد سامانه همتا نیز در گفتگو با دیجیاتو عنوان کرده بود که دلیل وجود استفاده از پاسپورت دیگران و ثبت گوشی‌های مسافری که به صورت چمدانی وارد کشور می‌شوند عملکرد سیستم گمرک است که حالا با راه‌اندازی این طرح جدید، به نظر می‌رسد که استفاده از پاسپورت دیگران برای ثبت گوشی‌های مسافری به حداقل برسد، هرچند امکان ثبت گوشی توسط پاسپورت‌هایی که پیش از ۱۲ مهرماه، مهر ورود به کشور خورده‌اند امکان پذیر است و همین موضوع باعث شده که قیمت پاسپورت‌ها در بازار سیاه این موضوع به ارقام نجومی چند میلیون تومانی برسد.

بر کسی پنهان نیست که بخشی از تامین موبایل مورد نیاز مردم با توجه به مشکلات واردات رسمی و تامین برخی مدل‌های کم‌طرفدار، از طریق واردات مسافری انجام می‌شد و حال باید دید با قانون جدید طرح رجیستری، بازار موبایل را به چه سمتی خواهد برد و قیمت‌ها و موجودی کالاها در آن به چه صورت خواهد شد. بخشنامه جدید گمرک در این رابطه را می‌توانید در قالب یک فایل PDF در این لینک مطالعه کنید.

آگهی استخدام

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟