پشت پرده بازار درهم و برهم خودرو ایران

شاید تا به حال به این سوال فکر کرده باشید که چرا وضعیت بازار خودرو کشورمان با تمام جهان متفاوت است؟ دلایلی مثل شرایط خاص اقتصادی و سیاسی ایران، انحصار طلبی خودروسازان، ممنوعیت واردات و ده ها عامل دیگر که همگی باعث شده اند تا گره بازار خودرو ایران هر روز کورتر از روز قبل باشد. اما ما تلاش کردیم تا در قالب یک ویدیو نسبتا کوتاه به شکل خلاصه و مفید به ریشه چالش های بازار خودرو در ایران بپردازیم.

واقعیت این است که راه حل باز کردن گره های کور در بازارهای مختلف، ده ها سال است که توسط اقتصاددانان بزرگ جهان کشف شده و دست بر قضا در تمامی چهار گوشه کره خاکی نیز کاربرد داشته است، اما بنا بر عادت خاص مسئولان ایرانی، گویا استفاده از تجربه های جهانی در فلات ایران منعی نابخشودنی دارد و درست به همین دلیل است که به جای پیمودن مسیر شناخته شده، در حال ابداع روش های عجیبی مثل قرعه کشی خودرو، ثبت نام خودرو های تولید انبوه برای دوسال آینده و یا عرضه خودرو در بورس هستیم.

آن هم خودروهایی که نه تنها از مشخصات فنی و طراحی جذاب بی بهره اند، بلکه از حیث راندمان، مصرف سوخت، آلایندگی زیست محیطی و قیمت نیز دست کمی از کابوس های شبانه ندارند.

آگهی استخدام

ماحصل این شرایط طبیعتا شکل گرفتن یکی از عجیب ترین بازارهای جهان است که می تواند سوژه مطالعه و بررسی هر دانشجویی در رشته اقتصاد باشد.

نظرات خود را در رابطه با این ویدیو با ما به اشتراک بگذارید.

آگهی استخدام

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟