ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

برندگان جایزه نوبل شیمی در سال ۲۰۲۰ مشخص شدند

دو دانشمند فرانسوی و آمریکایی به دلیل توسعه ابزارهای ویرایش DNA جایزه نوبل شیمی در سال ۲۰۲۰ را از آن خود کردند. «امانوئل شارپنتیه» (Emmanuelle Charpentier)، محقق ژنتیک و زیست‌شیمی اهل فرانسه و «جنیفر دودنا» ...

دو دانشمند فرانسوی و آمریکایی به دلیل توسعه ابزارهای ویرایش DNA جایزه نوبل شیمی در سال ۲۰۲۰ را از آن خود کردند.

«امانوئل شارپنتیه» (Emmanuelle Charpentier)، محقق ژنتیک و زیست‌شیمی اهل فرانسه و «جنیفر دودنا» (Jennifer Doudna)، زیست‌شیمی‌دان از ایالات متحده آمریکا به دلیل دستاورد بزرگ در زمینه ویرایش ژنوم برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۰ شدند.

امانوئل شارپنتیه (چپ) و جنیفر دودنا.

این دو دانشمند در مجموع برنده جایزه نقدی ۱.۱۱ میلیون دلاری شده و روشی به نام قیچی ژنتیکی CRISPR/Cas9 را کشف کرده‌اند که بوسیله آن می‌توان DNA جانوران، گیاهان و میکروب‌ها را با دقت فوق العاده بالا ویرایش کرد.

ابزارهای ویرایش ژن CRISPR/Cas9 علوم مولکولی را متحول کرده‌اند و امکان پرورش گیاهان جدید را فراهم کرده و محققان در حال حاضر از آن‌ها برای توسعه روش‌های درمانی نوین برای درمان سرطان استفاده می‌کنند و ممکن است روزی رویای درمان بیماری‌های ارثی را به واقعیت تبدیل کنند.

شارپنتیه و دودنا اولین زنانی هستند که به طور مشترک جایزه نوبل شیمی را برنده شده و ششمین و هفتمین زنانی هستند که این جایزه را از آن خود می‌کنند.

روز سه‌شنبه سه دانشمند به نام‌های «راجر پنروز»، «راینهارد گِنتزِل» و «اَندریا گِز» به خاطر کشفیات شگرف در زمینه سیاه چاله‌ها به عنوان برندگان جایزه نوبل فیزیک در سال ۲۰۲۰ معرفی شدند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی