اگزینوس 1080اولین چیپست ۵ نانومتری سامسونگ با Cortex-A78 خواهد بود

اگزینوس 1080اولین چیپست ۵ نانومتری سامسونگ با Cortex-A78 خواهد بود

دکتر«پان ژوئبائو»، مدیر «موسسه تحقیقات نیمه هادی سامسونگ» در چین، اطلاعات جدیدی در مورد نخستین چیپست ۵ نانومتری سامسونگ و جانشین «اگزینوس ۹۸۰» منتشر کرد. به نظر می‌رسد چیپست جدید کره‌ای‌ها با نام «اگزینوس ۱۰۸۰»، از پردازنده مرکزی کورتکس A78 و پردازنده گرافیکی «مالی G78» بهره خواهد برد.

باوجودی که اگزینوس ۱۰۸۰، قوی‌ترین تراشه سامسونگ در سال ۲۰۲۱ نخواهد بود، ولی ظاهرا قرار است گوشی‌های بالارده ۵G با این چیپست به بازار عرضه شوند.

احتمالا ویوو، نخستین شرکتی خواهد بود که از این چیپست در گوشی‌های سری ایکس خود استفاده خواهد کرد. براساس اعلام «Ice Universe»، گوشی هوشمند ویوو X60 با اگزینوس ۱۰۸۰ در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

اگزینوس ۱۰۸۰، چیپستی ۵ نانومتری است که در حال حاضر اطلاعات دقیقی در مورد فرآیند تولید آن در دسترس نیست ولی تبدیل به عضو جدیدی از مجموعه چیپست‌های ۵ نانومتری از جمله اپل A14، اسنپدراگون ۸۷۵، کرین ۹۰۰۰ و اگزینوس ۲۱۰۰۰ سامسونگ خواهد شد.

در چیپست جدید، هسته‌های کورتکس A78 جایگزین هسته‌های کورتکس A77 چیپست قبلی خواهند شد. براساس اطلاعات منتشر شده از طریق «ARM»، هسته‌های کورتکس A78 در فرکانس ۲.۱ گیگاهرتز، ۲۰ درصد کارایی بهتری نسبت به هسته‌های کورتکس A77 با فرکانس ۲.۳ گیگاهرتز دارند.

انتظار می‌رود عملکرد چیپست جدید سامسونگ کمی بهتر از عملکرد اگزینوس ۹۸۰ با هسته‌های کورتکس A77 در سرعت ۲.۲ گیگاهرتز باشد.

در مورد پردازنده گرافیکی ، طبیعتا گزینه موجود،  Mali-G78 است که دو نسل جدیدتر از G76 است که در چیپست اگزینوس ۹۸۰ استفاده شده است. درنتیجه به نظر می‌رسد شاهد بهبود چشمگیری در عملکرد و کارایی آن باشیم. البته پیکربندی مورد استفاده توسط سامسونگ نیز مهم است. پردازنده گرافیکی اگزینوس ۹۸۰، ۵ هسته‌ای بود.

انتظار می‌رود برخی مدل‌های گلکسی S21 سال آینده میلادی با چیپست اگزینوس ۲۱۰۰ به بازار عرضه شوند. اگزینوس ۹۹۰ بسیار پیشرفته‌تر از اگزینوس ۹۸۰ است و با فناوری ۷ نانومتری در مقابل ۸ نانومتری تولید می‌شود. هنوز تاریخ معرفی چیپست‌های جدید کره‌ای‌ها مشخص نشده است.

آنچه مسلم است سامسونگ تلاش می‌کند تا چیپست‌هایی قدرتمندی به بازار عرضه کند و در این مسیر نیز گام‌های بلندی برداشته است.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato