تاثیر کرونا بر بازار کامپیوتر شخصی: بیشترین رشد فروش در ۱۰ سال گذشته

طبق گزارش «Canalys»، بازار جهانی کامپیوتر شخصی در سه ماهه سوم ۲۰۲۰ شاهد رشد ۱۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشت و فروش آن به ۷۹.۲ میلیون دستگاه رسید. طبق گفته «کانالیس»، این بیشترین رشد در ۱۰ سال گذشته بوده است.

از شروع سال میلادی، فروش سه ماهه اول ضعیف بود؛ اما طی سه ماهه دوم بازار شاهد رشد بود و این افزایش فروش تا سه ماهه سوم نیز ادامه پیدا کرد. در حالی که همه‌گیری کرونا بسیاری از کارمندان را مجبور به کار در خانه کرد؛ فروش نوت‌بوک‌ها به ۶۴ میلیون واحد در سراسر جهان رسید. فروش لپ‌تاپ‌ها و سیستم‌های همراه نیز نسبت به سال گذشته ۲۸.۳ درصد افزایش داشته و فروش کامپیوترها و سیستم‌های رومیزی نیز با کاهش ۲۶ درصدی روبرو بوده است.

«لنوو» با رشد ۱۱.۴ درصدی و فروش بالای ۱۹ میلیون دستگاه، در جایگاه نخست بازار قرار گرفت و «اچ‌ پی» با ۱۱.۹ درصد رشد، ۱۸.۷ دستگاه به فروش رساند و در جایگاه دوم قرار گرفت. شرکت «دل» با وجود کاهش فروش ۰.۵ درصدی نسبت به سال گذشته، در جایگاه سوم قرار گرفت. اپل و ایسر نیز به ترتیب با رشد ۱۳.۲ و ۱۵ درصدی، رده‌های چهارم و پنجم را از آن خود کردند.

«ایشان دات»، تحلیلگر «کانالیس» در گزارشی گفت: «فروشندگان، زنجیره تامین و کانال‌های فروش در شرایط همه‌گیری وقت داشتند تا جای پای خود را پیدا کنند و منابعی برای تامین نوت‌بوک‌ها اختصاص دهند؛ چون این سیستم‌ها همچنان هم از طرف مصرف‌کنندگان و هم از طرف کسب‌وکارها تقاضای زیادی دارند.»

«روشاب دوشی»، مدیر تحقیقات «کانالیس» در ادامه افزود: «تاثیرات همیشگی این همه‌گیری بر نحوه کار، یادگیری و همکاری افراد با یکدیگر، در سال‌های آینده فرصت‌های خوبی برای فروشندگان رایانه‌های شخصی ایجاد خواهد کرد. گرچه در شش ماه گذشته تقاضا برای رایانه‌های شخصی بالا بوده است؛ اما فصل تعطیلات باعث رونق بیشتر بازار این بازار خواهد شد.»

آگهی استخدام

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟