ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

وزیر آموزش و پرورش: استفاده از پیام‌رسان‌های خارجی در مدارس ممنوع است

وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد در تمام مدارس، استفاده از شاد تعیین شده است و به این ترتیب تمام مدارس کشور اجازه ندارند که از سایر پیام‌رسان‌های خارجی برای آموزش به دانش آموزان خود استفاده ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۲۸ مهر ۱۳۹۹ | ۱۲:۴۵

وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد در تمام مدارس، استفاده از شاد تعیین شده است و به این ترتیب تمام مدارس کشور اجازه ندارند که از سایر پیام‌رسان‌های خارجی برای آموزش به دانش آموزان خود استفاده کنند.

«محسن حاجی‌میرزایی» وزیر آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران اظهار کرد: «نهمین نشست گفت‌وگوی هفته وزارت آموزش پرورش با همراهی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برقرار شد.» این سلسله نشست‌ها هر دو هفته یکبار با حضور یکی از اعضای کابینه و با هدف بررسی مسائل مشترک آموزش و پرورش و آن دستگاه برگزار می‌شود. در این نشست به ابعاد مختلفی از برنامه شاد و مشکلات آن پرداخته شده است:

«در برخی ساعات روز که به دلیل ترافیک بالا با مشکلاتی مواجه می‌شویم، بخشی نیازمند این است که زیرساخت فنی شاد توسعه پیدا کند که همراه اول برای تقویت آن اقدام کرده است و وزارت ارتباطات هم برای حمایت از همراه اول در تقویت زیرساخت‌ها، همکاری کرده و قول مساعدت داده است و نکته دیگر اینکه ترافیک را در پنج قطب اصلی کشور بین آذربایجان شرقی، فارس، تهران، خراسان و اصفهان توزیع کنند که می‌تواند در کاهش بارترافیکی در ساعات پرمصرف، موثر باشد. در آموزش و پرورش با توزیع زمان کلاس‌ها از صبح تا بعدازظهر، تلاش کردیم که ساعات ۱۰ تا ۱۲ که با ترافیک بیشتری مواجه هستیم، حجم کمتری از بار را متوجه این ساعت کنیم.»

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که آیا الزام استفاده از شاد برداشته شده است چرا در برخی مدارس از پیام‌رسان‌های دیگری استفاده می‌کنند؛ اظهار کرد: «در تمام مدارس، استفاده از شاد تعیین شده است و اجازه ندارند که از سایر پیام‌رسان‌های خارجی استفاده کنند؛ شاد امکانات خیلی خوبی را در اختیار آن‌ها قرار داده است و ظرفیت و تنوع خدماتی که الان در «شاد» وجود دارد در هیچ یک از سرویس‌های خدمت رسان آموزشی وجود ندارد و خوشبختانه آمار استفاده و پیوستن به شاد هم مخالف چیزی است که شما می‌گویید یعنی هم روز به روز میزان استفاده از شاد افزایش یافته و مشکلات آن کاهش می‌یابد.چه برای دانش‌آموزان رایگان است و اگر کسی در تأمین اینترنت رایگان با مشکلی مواجه است حتما اعلام کند؛ وزارت ارتباطات اعلام کرده است و مواردی که برخی اعلام کرده بودند، بررسی شد و واقعی نبود.»

با وجود صحبت‌های وزیر آموزش و پرورش به نظر می‌رسد بسیاری از مدارس کشور از سیستم شاد صرفا جهت حضور و غیاب و یا احراز هویت دانش آموزان خود استفاده می‌کنند و کلاس‌های در پیام‌رسان‌های خارجی برگزار می‌شود. مدیران برخی مدارس اظهار دارند که والدین در همراهی فرزندانشان در برنامه شاد همکاری نمی‌کنند و نظر سنجی اینستاگرامی چند روز پیش وزیر ارتباطات نیز حکایت از این داشت که جمع کثیری از خانواده‌ها برای آموزش آنلاین فرزندان خود از نرم افزارهای دیگری بجز شاد استفاده می‌کنند.

«محمد جواد آذری جهرمی» در یک نظرسنجی اینستاگرامی میزان استفاده دانش آموزان از شبکه شاد را پرسیده است. در پاسخ به سئوال وزیر ارتباطات ۷۳ درصد اعلام کردند از شاد استفاده نمی‌کنند.

ناگفته نماند این اظهارات وزیر آموزش و پرورش در پی آن بیان می‌شود که رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا نیز در هفته گذشته در زمینه برخی مزاحمت‌های اینترنتی اخیر برای دانش‌آموزان گفته بود مدارس و والدین از پیام‌رسان‌های خارجی استفاده نکنند و حالا بار دیگر به این موضوع تاکید شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (7 مورد)
 • Thundro
  Thundro | ۲۸ مهر ۱۳۹۹

  مثل همه مسایل دیگر مملکت در این مورد هم اشکال کار نضرات خام و غیر کارشناسی افرادی است که مقامی دارند.

  کسانی از برنامه نویسی سررشته دارند به خوبی مطلع هستند که زیر بار بردن نرم‌افزاری با این دامنه کاری عظیم برای همه دانش‌آموزان کشور بدون تجربه و پیشینه و به صورت ضربتی نشدنی است.

  شاد، ایده‌ایی است بسیار خوب که نیاز به دست کم یک سال زمان برای پیاده سازی و زیر بار رفتن اولیه و یک سال دیگر برای رفع اشکال و غیره با کاربر محدود دارد.

  خدمات دهی به میلیونها دانش‌اموز جهت دسترسی به کتابخانه‌ها، پیام‌رسان محلی و برگزاری کلاسهای مجازی شاهکاری است بس عظیم و ارزشمند که وسط تحریم و بدون آمادگی قبلی تنها یک شعار بی مزه و دردناک بیشتر نیست.

  ایکاش پس از 40 سال به جای اداره کردن مملکت به صورت نمایشی به واقعیت‌ها بپردازیم.

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی