انویدیا کارت‌های گرافیک سری جی‌فورس RTX 30 مخصوص لپ‌تاپ‌ها توسعه می‌دهد

انویدیا کارت‌های گرافیک سری جی‌فورس RTX 30 مخصوص لپ‌تاپ‌ها توسعه می‌دهد

انویدیا کارت‌های گرافیک سری جی‌فورس RTX 30 را وارد دنیای لپ‌تاپ‌ها خواهد کرد و طبق اطلاعات جدید، ۴ نمونه از آن‌ها در حال توسعه هستند.

بر اساس جدیدترین گزارش، انویدیا از این کارت‌های گرافیک در نمایشگاه CES 2021 رونمایی خواهد کرد و هم اکنون مشخصات اولیه این محصولات را منتشر کرده و سفارشات در اولویت را برای تولیدکنندگان ارسال می‌کند.

مطلب پیشنهادی:Innosilicon از کارت گرافیک Fenghua 1 رونمایی کرد؛ رقیب انویدیا و AMD از چین Innosilicon از کارت گرافیک Fenghua 1 رونمایی کرد؛ رقیب انویدیا و AMD از چین

کارت‌های گرافیک سری جی‌فورس RTX 30 جایگزین جی‌فورس RTX 20 مبتنی بر معماری «Turing» خواهند شد که عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند. با وجود این موضوع هنوز نمی‌دانیم این بهبود عملکرد تا چه اندازه خواهد بود و باید منتظر عملکردی مشابه با نسخه دسکتاپ آن‌ها باشیم یا خیر.

انتظار می‌رود تفاوت عملکرد بیشتری را میان مدل‌های «Max-Q» که مصرف انرژی بهینه‌ای دارند و «Max-P» که عملکرد بالاتری از خود نشان می‌دهند را نسبت به نسل‌های گذشته شاهد باشیم.

به نظر می‌رسد این کمپانی حداقل ۴ نمونه مختلف از کارت‌های گرافیک سری جی‌فورس RTX 30 را ارائه خواهد کرد که شامل جی‌فورس RTX 3080، جی‌فورس RTX 3070 و نسخه‌های Max-Q/Max-P جی‌فورس RTX 3060 می‌شوند.

مطلب پیشنهادی:انویدیا از کارت گرافیک RTX 3050 با قیمت 249 دلار رونمایی کرد انویدیا از کارت گرافیک RTX 3050 با قیمت 249 دلار رونمایی کرد

جی‌فورس RTX 30

گفته می‌شود RTX 3080 تنها در مدل Max-Q از راه می‌رسد چرا که مدل Max-P آن انرژی بالایی مصرف می‌کند و مناسب لپ‌تاپ‌ها نخواهد بود. انتظار می‌رود مشخصات آن مشابه جی‌فورس RTX 3080 دسکتاپ باشد، با این تفاوت که کاهش شدید فرکانس را تجربه می‌کند. این احتمال وجود دارد که انویدیا بجای حافظه GDDR6X، از GDRR6 استفاده کند.

مدل بعدی انویدیا جی‌فورس RTX 3070 خواهد بود که این محصول نیز تنها در نسخه Max-Q وارد بازار می‌شود و ویژگی‌هایی مشابه با نسخه دسکتاپ خود خواهد داشت، البته انرژی کمتری مصرف می‌کند و فرکانس پایین‌تری دارد. این کارت گرافیک برای لپ‌تاپ‌ها با پردازنده Core i7 اینتل مناسب خواهد بود.

مطلب پیشنهادی:One UI Book 4 معرفی شد: پوسته اختصاصی سامسونگ برای ویندوز One UI Book 4 معرفی شد: پوسته اختصاصی سامسونگ برای ویندوز

مدل آخر، انویدیا جی‌فورس RTX 3060 خواهد بود که در نسخه‌های Max-Q و Max-P به تولید می‌رسد. این کارت‌های گرافیک سال آینده میلادی در بسیاری از لپ‌تاپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و اینتل نیز پردازنده‌های Tiger Lake-H مخصوص لپ‌تاپ‌ها با ۸ هسته و ۱۶ رشته را سال آینده وارد بازار می‌کند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato