ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

MIT از قایق خودران با ظرفیت حمل دو سرنشین رونمایی کرد

مؤسسهٔ فناوری ماساچوست (MIT) از ربات جدید خود به نام Roboat II با قابلیت حمل دو سرنشین رونمایی کرد. Roboat II توسط محققان آزمایشگاه هوش مصنوعی و علوم کامپیوتر موسسه فناوری ماساچوست (CSAIL) و در بازه ...

پیمان حسنی
نوشته شده توسط پیمان حسنی | ۱۱ آبان ۱۳۹۹ | ۲۳:۵۹

مؤسسهٔ فناوری ماساچوست (MIT) از ربات جدید خود به نام Roboat II با قابلیت حمل دو سرنشین رونمایی کرد.

Roboat II توسط محققان آزمایشگاه هوش مصنوعی و علوم کامپیوتر موسسه فناوری ماساچوست (CSAIL) و در بازه پنج ساله ساخته شده است. این مدل نسبت به نسل قبل بزرگ‌تر و هوشمندتر شده و تحمل وزن بیشتری را پیدا کرده است.

دولت هلند MIT را مأمور ساخت اولین ناوگان قایق‌های خودران در جهان برای شهر آمستردام کرده و تولید Roboat II نیز در راستای همین هدف صورت گرفته است. این قایق حدوداً دو متر طول داشته و توانایی حمل دو سرنشین را دارد.

Roboat II به لطف بهره مندی از چهار موتور توانایی حرکت در جهات مختلف را داشته و به GPS، سنسور LiDAR و حسگرهای اینرسی برای ناوبری مجهز شده است. این قایق همچنین ماژولار است و می‌توان با متصل کردن آن‌ها به یکدیگر قایق بزرگ تری ساخت که توسط قایق «فرمانده» رهبری می‌شوند.

MIT در کنار این قایق در حال ساخت نسخه بزرگ‌تر این قایق با ظرفیت حمل ۴ تا ۶ مسافر نیز است. این نسخه در حال حاضر در شهر آمستردام در دست ساخت بوده ولی در مورد زمان آزمایش آن اطلاعاتی منتشر نشده است.

محققان MIT می‌گویند قایق Roboat II در کانال‌های شهر آمستردام به صورت خودکار به مسیریابی و جمع‌آوری داده‌ها پرداخته و پس از ۳ ساعت با حاشیه خطای ۱۷ سانتی متر به نقطه شروع بازگشته است.

محققان در گام بعدی به دنبال اصلاح الگوریتم‌های Roboat هستند تا توانایی این ربات را در مواجه با چالش‌هایی مثل جریان‌های آبی و امواج آب ارتقا دهند. آن‌ها همچنین قصد دارند توانایی این ربات در تشخیص و «درک» اجسام مسیر را افزایش دهند تا بتواند با دقت بیشتری مسیریابی در محیط را انجام دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی