ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کسب و کار

تحقیق و توسعه؛ سرمایه نادیدنی

واحد تحقیق و توسعه (R&D)، یکی از مهم‌ترین بخش‌های موجود در هر سازمان است که به عنوان یک مزیت بزرگ و سرمایه نادیدنی باید به آن نگاه کرد. اگر ایده نوآورانه‌ای برای یک محصول یا ...

تحریریه دیجیاتو
نوشته شده توسط تحریریه دیجیاتو | ۱۳ آبان ۱۳۹۹ | ۱۸:۴۱

واحد تحقیق و توسعه (R&D)، یکی از مهم‌ترین بخش‌های موجود در هر سازمان است که به عنوان یک مزیت بزرگ و سرمایه نادیدنی باید به آن نگاه کرد. اگر ایده نوآورانه‌ای برای یک محصول یا خدمات جدید دارید، لازم است که حتما یک واحد تحقیق و توسعه برای کسب و کار خود داشته باشید. در ادامه این مطلب سعی می‌کنیم که مزایای واحد تحقیق و توسعه را بررسی می‌کنیم.

نقطه فروش منحصر به فرد برای کسب و کار

R&D می‌تواند با کمک به توسعه محصولات و خدمات سازمان شما در بازار به پیشرفت دائمی شما کمک کند. برای ایجاد یک سهم جدید در بازاری که آن را نمی‌شناسید و یا بهبود محصولی که تابحال ارائه کرده‌اید، هیچ چیز بهتر از یک واحد تحقیق و توسعه با محققان فعال و زبردست نیست. اگر شرکت شما تازگی با افت فروش مواجه شده‌، احتمالا واحد تحقیق و توسعه فعالی ندارید که نیازهای مشتریان و راه حل‌های آن را شناسایی کند.

افزایش درآمد با کمک واحد تحقیق و توسعه

محصولات و خدمات منحصر به فرد نتیجه برخوردار بودن شرکت از واحد تحقیق و توسعه فعال و پویا است. اگر می‌خواهید که منافع مالی کسب و کار خود را حفظ کرده و افزایش درآمد و فروش را تجربه کنید، بهتر است که سرمایه گذاری خود را بر روی واحد R&D افزایش دهید. واحدهای تحقیق و توسعه سرمایه گذاری‌های زود بازده‌ای نیستند، اما در آینده نه چندان دور برای شما منافع بسیار زیادی را ایجاد می‌کنند.

تامین بودجه برای پیشرفت

پژوهش در واحدهای تحقیق و توسعه می‌تواند پیامدهای کوچک و زنجیره واری را برای کسب و کار شما ایجاد کند. در واقع فرصت‌هایی که تحقیقات در این واحد برای کسب و کار شما به ارمغان می‌آورد، بسیار بیشتر از آن چیزی است که در نگاه اول به نظر می‌رسد. اگر کسب و کار کوچکی هستید و سرمایه گذاری ندارید، شاید واحد تحقیق و توسعه و فعالیت‌های آن، بتواند یک سرمایه گذار بزرگ را به سمت شما جذب کند.

تخفیف‌های مالیاتی

شما با تحقیق و تولید دانش در شرکت و یا سازمان خود می‌توانید تبدیل به یک شرکت دانش بنیان شوید. شرکت‌های دانش بنیان، در واقع موسسه‌ها و مجموعه‌هایی هستند که واحدهای تحقیق و توسعه آن‌ها توانسته یک محصول، علم و یا دانش جدید را کشف کند. دولت‌های پیشرفته که به کسب دانش توجه زیادی دارند، معمولا با ارائه تخفیف‌های مالیاتی، وام‌های بلاعوض و ... سعی بر این دارند که افراد را به تولید دانش تشویق کنند.

دولت ایران هم در این زمینه استثنا نیست و مزایای زیادی را برای شرکت‌های دانش بنیان در نظر گرفته که یکی از آن‌ها، تفخیف‌های مالیاتی است. آیا تابحال در مورد شرکت‌های دانش بنیان و مزایای آن‌ها تحقیق کرده‌اید و یا سعی کردید که به عنوان یک شرکت دانش بنیان شناخته شوید؟

مزیت رقابتی نسبت به سایر رقبا

شرکت‌هایی که در بازارهای رقابتی مشغول به فعالیت هستند، همیشه به دنبال مزیت رقابتی می‌گردند. مزیت رقابتی در واقع همان چیزی است که باعث می‌شود، مشتریان شما وفادار بمانند و مشتریان بالقوه به جای انتخاب رقیب به شما روی آورند. واحدهای تحقیق و توسعه با کشف حتی کوچک‌ترین بروزرسانی‌ها در محصولات، قادرند مزیت‌های رقابتی برای شما ایجاد کنند که رقبا از آن بی‌بهره‌اند.

افزایش بهره وری تیم، کارمندان و کارکنان

یک واحد تحقیق و توسعه با تولید دانش باعث افزایش بهره وری در تیم شما می‌شود. همکاری و داشتن روابط سازنده میان اعضای مختلف یک سازمان، کلید موفقیت است. همکاری میان شما و دیگر بخش‌ها و واحدها به افزایش بهره وری، انگیزه و همدلی در یک تیم منجر شود. اگر در سازمانتان تیمی ندارید که بهره ور باشد، بهتر است نگاه جدیدی به واحد تحقیق و توسعه سازمان خود داشته باشید.

افزایش اعتبار یک شرکت در بازار

شرکت‌هایی که همیشه در حال پیشرفت هستند و محصولات خود را بروز نگه می‌دارند، اعتبار بیشتری میان جامعه هدف خود دارند. کسب و کار و سازمان شما هم از این موضوع استثنا نیست و می‌توانید با انجام تحقیقات اساسی، کاربردی و توسعه توسط متخصصان، اعتباری برای برند خود کسب کنید که توسط دیگر سازمان‌ها قابل دسترسی نباشد.

شرکت‌های ایرانی و واحد R&D

اگر نگاهی به بهترین برندهای لوازم خانگی ایرانی نظیر اسنوا بیندازید، متوجه می‌شوید که آن‌ها هم با جدی گرفتن واحد تحقیق و توسعه توانسته‌اند در بازار نسبت به رقبای خود مزیت ایجاد کنند، تیم همدلی داشته باشند، اعتبار بالایی در میان مشتریان خود کسب کنند و به عنوان یک برند موفق در سطح ایران و جهان شناخته شوند. نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا برند یا سازمانی را می‌شناسید که واحد تحقیق و توسعه فعالی داشته باشد؟

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی