ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کسب و کار

آشنایی با سطوح مختلف تحقیق و توسعه

نوآوری یکی از پایه‌های اصلی هر کسب و کار، کارخانه و یا کارگاهی است که قصد جذب مشتریان در بازارهای رقابتی را دارد. فعالیت‌های تحقیق و توسعه، همان ابزارهایی هستند که با تکیه بر نوآوری ...

یونس مرادی
نوشته شده توسط یونس مرادی | ۱۵ آبان ۱۳۹۹ | ۲۱:۴۵

نوآوری یکی از پایه‌های اصلی هر کسب و کار، کارخانه و یا کارگاهی است که قصد جذب مشتریان در بازارهای رقابتی را دارد. فعالیت‌های تحقیق و توسعه، همان ابزارهایی هستند که با تکیه بر نوآوری به شرکت شما اجازه می‌دهد در فعالیت‌هایتان به دنبال هدف نهایی باشید. در ادامه با ارائه تعریفی مختصر از تحقیق و توسعه و سطوح مختلف آن، به بررسی این واحد در بزرگترین کارخانه‌های دنیا می‌پردازیم.

R&D چیست و چرا کسب و کار شما به واحد تحقیق و توسعه نیاز دارد؟

واحد تحقیق و توسعه یا R&D که در واقع برگرفته از سرواژه‌های Research and Development است، بخش بسیار مهمی در تمامی کسب و کارهای تولیدی و خدماتی است که هدف از آن، ابداع، شناسایی یا توسعه محصولات و خدمات جدید است. شما با استفاده از این بخش در کسب و کار خود می‌توانید بسیار کارآمدتر در عرصه‌های رقابتی حاضر شوید و محصولات بهتری تولید تولید کنید.

سطوح مختلف یک واحد تحقیق و توسعه

بر اساس تحقیقاتی که بر روی کسب و کارهای مختلف در سراسر دنیا انجام شده ‌است، واحدهای تحقیق و توسعه به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند و هر کدام از آن‌ها دارای هدف خاص و مجزایی است که توسط متخصصان تعریف شده ‌است. برخی از انواع و سطوح مختلف تحقیق و توسعه عبارت اند از:

واحد تحقیق و توسعه برای یک هدف خاص (بخش تحقیقات اساسی)

یکی از انواع و سطوح R&D است که در آن، شناخت کامل و درک یک موضوع خاص مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این واحد معمولاً تحقیقات با هدف دستیابی به دانش علمی و بدون اهداف تجاری مدنظر است. برای آن که یک گروه بتوانند از مزایای این واحد تحقیق و توسعه برخوردار شوند، لازم است که حتماً فعالیت‌های این نوع واحدها به صورت مستمر و دائمی باشد. البته به دست آوردن منابع لازم هم در این زمینه شرطی است که باید حتماً به آن توجه شود.

نتایج مورد انتظار این نوع تحقیق و توسعه، دانش گسترده‌ای ‌است که برای هدف خاص گردآوری شده و می‌تواند به یک سازمان و یا شرکت کمک کند. در واقع کسب و کارهای بزرگ در دنیا با کمک این سطح از واحد R&D خود، راه حل‌هایی برای مشکلات عمومی موجود در محصولات یا نیاز مشتریان پیدا می‌کنند.

واحد تحقیق و توسعه برای کسب دانش کاربردی (بخش تحقیقات کاربردی)

پس از بدست آوردن علم و دانش مورد نیاز برای حل یک مشکل و یا پیدا کردن یک راه حل در سطح قبلی، این واحد باید برای تجاری سازی آن، تحقیقات لازم را انجام دهید. نتایج تحقیقات انجام شده در این سطح می‌تواند نیازهای مشتریان خاص و یا یک صنعت را برطرف کند. در واقع بیشتر فرایند تجاری سازی و تحقیقات اولیه راجع به محصول یا خدمت در این بخش صورت می‌گیرد و در صورت تأیید بخش‌های مختلف، اقدامات اولیه برای تولید محصول انجام می‌شود.

واحد R&D برای توسعه کسب و کار (بخش تحقیقات توسعه)

یک کسب و کار موفق برای به‌روز نگه داشتن خود باید بر علم و دانش تکیه کند. در واقع شرط اصلی حضور یک کسب و کار در بازارهای جهانی و رقابت با حریفان قدرتمند، فعال بودن این سطح از واحد تحقیق و توسعه در بیزینس است. شما می‌توانید با کمک این سطح از واحد تحقیقاتی خود، دانش مهندسی تیم تولید خود را افزایش دهید و به آن‌ها ایده‌های جدیدی برای توسعه نسخه‌های جدیدی از محصولات قبلی بدهید.

در واقع تحقیقات این بخش است که کمک می‌کند، اطلاعات جمع‌آوری شده تبدیل به یک محصول اولیه شده و برای ورود آن به بازار برنامه‌ریزی‌های لازم صورت بگیرد. اگر کسب و کاری این واحدها و این سطوح را نداشته باشد، احتمالاً به خاطر عدم رشد در بازار و از دست دادن مشتریان خود در آینده ای نزدیک باید منتظر ورشکستگی باشد.

سطح‌های مختلف واحد تحقیق و توسعه، چگونه با یکدیگر تعامل می‌کنند؟

باتوجه به این که سه سطح مجزا در بخش R&D وجود دارد، باید شیوه تعامل آن‌ها با یکدیگر بررسی و برنامه‌ریزی شود. در کسب و کارها و کارخانه‌های نوآور بزرگ دنیا مثل ال جی، سامسونگ و اسنوا که در زمینه تولید لوازم خانگی فعالیت می‌کنند، برای تولید محصولات جدید از جمله یخچال و فریزر، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و غیره باید دانش و اطلاعات در این سه سطح به ترتیب جابجا شود تا ایده‌های ابتدایی تهیه شوند.

در واقع دانش جمع‌آوری شده در سطح تحقیقات اساسی به علاوه تحقیقات کاربردی می‌تواند اطلاعات لازم برای ادامه تحقیقات در بخش تحقیقات توسعه را فراهم کند. تنها نکته مهم که باید به آن توجه کرد این است که تحقیقات توسعه در مدت زمان کوتاه نتیجه بخش نیستند و منافعی به همراه ندارند. اگر به دنبال پیشرفت هستید، باید به صورت مداوم روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید.

در حال حاضر اسنوا که یک برند ایرانی موفق حاضر در بازار است، برای واحد تحقیق و توسعه خود سالانه هزینه زیادی را سرمایه‌گذاری می‌کند که نتیجه آن هم در کیفیت محصولات و رضایت مشتریان قابل مشاهده است. اگر شما صاحب کسب و کار هستید، برای واحد تحقیق و توسعه خود چه کاری انجام می‌دهید؟

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی