مدیرعامل تویوتا: تسلا آینده را می‌شناسد، اما آینده متعلق به تویوتاست

مدیرعامل تویوتا: تسلا آینده را می‌شناسد، اما آینده متعلق به تویوتاست

جولای گذشته، ارزش هر سهم تسلا با افزایش ۴ درصدی به یک رکورد جدید یعنی بالاتر از ۱۱۲۰ دلار دست پیدا کرد تا بازار آن به ۲۱۰ میلیارد دلار برسد. با این رکورد، تسلا توانست رقبای بسیار بزرگی چون تویوتا و فولکس واگن را کنار زده و به ارزشمندترین برند خودروسازی جهان تبدیل شود. چنین اتفاقی برای شرکتی که در سال ۲۰۱۹ موفق به فروش تنها ۳۶۷,۵۰۰ خودرو شده، یک دستاورد فوق‌العاده مهم محسوب می‌شود.

تا همین چند روز پیش مدیران خودروسازان سنتی، واکنش چندان مستقیمی به موفقیت‌های پی در پی تسلا از خود نشان نداده بودند، اما در مصاحبه آنلاینی که بلومبرگ با مدیرعامل تویوتا داشته، آکیو تویودا نکات جالبی را در این رابطه مطرح کرده است.

به اعتقاد آقای تویودا اگر چه تسلا می‌گوید نسخه این شرکت به یک استاندارد در آینده تبدیل خواهد شد، ولی این تویوتا است که «آشپزخانه و آشپز واقعی» را در اختیار داشته و می‌تواند «غذای واقعی» را طبخ کند. البته با وجود این مدیرعامل تویوتا پذیرفته که در حوزه‌هایی مثل کسب سود از تولید خودروهای الکتریکی، نرم‌افزار و محصولات مربوط به انرژی‌های جدید می‌توان درس‌های زیادی از تسلا گرفت.

مدیرعامل تویوتا در خلال صحبت‌هایش مبنی بر پیش‌بینی دو برابر شدن سود عملیاتی کمپانی در سال ۲۰۲۰، این صحبت‌ها را بر زبان آورده است. علی‌رغم چنین رشد قابل توجهی، خودروساز با سابقه و محبوب ژاپنی هنوز قادر نخواهد بود از نظر ارزش بازار به تسلا نزدیک شود.

آقای تویودا در ادامه صحبت‌های خود به نوعی از تسلا انتقاد نیز کرده و افزوده این شرکت «چیزی نمی‌سازد که واقعی باشد» و «مردم فقط نسخه را خریداری می‌کنند.»

مشخص نیست که منظور آقای تویودا از «نسخه» یا دستورالعمل دقیقا چیست. برخی معتقدند منظور مدیرعامل تویوتا از این واژه خودروهای الکتریکی متصل به اینترنت است، حال آنکه برخی دیگر آن را به نجات دنیا از طریق حمل و نقل الکتریکی نسبت می‌دهند.

نکته طعنه‌آمیز اینکه اولین آشپزخانه حرفه‌ای تسلا (کارخانه فریمونت) قبلا متعلق به تویوتا و جنرال موتورز بود. قبل از شکوفایی تسلا، تویوتا با خرید اجزایی مثل موتور و پک باتری برای نسخه برقی نسل دوم RAV4 نقش موثری در رشد این خودروساز کالیفرنیایی ایفا کرد. حال ورق برگشته و این تسلا است که با قرار گرفتن در جایگاهی بهتر، ارزش بیشتری پیدا کرده است!

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato