گزارش ویدیویی: راه اندازی سومین سایت 5G ایرانسل

گزارش ویدیویی: راه اندازی سومین سایت 5G ایرانسل

ایرانسل سومین سایت 5G و نخستین سایت بیرونی 5G را در دانشگاه تربیت مدرس را رسما راه اندازی کرد تا دانشجویان این مرکز بتوانند از آخرین تکنولوژی نسل ارتباطات سیار همزمان با کشورهای پیشرفته دنیا بهره‌مند شوند.

در این مراسم که عصر امروز در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، سومین سایت 5G در ایران شروع به کار کرد و تست سرعتی در حضور خبرنگار گرفته شد که به بیش از ۱.۳ گیگابیت بر ثانیه می‌رسید؛ سرعتی که به گفته مسئولان فنی ایرانسل با توجه به تعداد گوشی‌های وصل شده به این سایت قابل قبول بوده و آنها ابراز امیدواری کردند که این سرعت در آینده نزدیک به دو برابر هم برسد. این اولین سایت 5G ایرانسل است که در محیط بیرونی نصب و فعال می‌شود. پیش از این ایرانسل در ساختمان مرکزی خودش و همچنین ساختمان پژوهشگاه ارتباطات، تکنولوژی 5G را عرضه کرده بود اما اکنون با فعال شدن اولین سایت بیرونی، کاربران نیز می‌توانند از 5G استفاده کنند.

«بیژن عباسی آرند» مدیرعامل ایرانسل در این مراسم به دیجیاتو گفت که احتمالا در آینده نه‌چندان دور، ایرانسل با شرکت‌های تولیدکننده گوشی‌های ارزان قیمت 5G نسبت به سایر برندها که غالبا از برندهای چینی هستند همکاری کند و در راستای تولیدات گوشی 5G در ایران قدم بردارد: «برندهایی همچون شیائومی و دیگر برندهای چینی هستند که گوشی‌های 5G خوب و ارزان‌ قیمتی تولید می‌کنند و ما در حال رصد کردن آنها هستیم. بعید نیست در آینده با این شرکت‌ها همکاری‌هایی داشته باشیم تا این قبیل گوشی‌ها در بازار ایران ارائه شود و مردم بتوانند از این خدمات با قیمتی کمتر بهره ببرند. با راه‌اندازی خط تولید گوشی‌های 4G در ایران، قطعا به سمت CBU کردن و سپس تولید به روش‌های دیگر گوشی‌های 5G نیز خواهیم رسید.»

به گفته عباسی؛ تا سال ۱۴۰۲ باید ۱۰ درصد کاربران ایرانی از فناوری 5G در ارتباطات سیار خود استفاده کنند و او امیدوار است که این درصد تا آن زمان بیشتر هم بشود و این موضوع را منوط به رفع برخی تحریم‌ها و دیگر مسائل می‌داند.

گفتنیست همزمان با راه‌اندازی سومین سایت 5G ایرانسل، آزمایشگاه 5G این اپراتور نیز با همکاری این دانشگاه افتتاح شد و «محمد تقی احمدی» رئیس این دانشگاه در گفتگو با دیجیاتو درباره این آزمایشگاه گفت:

«این آزمایشگاه بر اساس توافقنامه سال گذشته دانشگاه تربیت مدرس و ایرانسل احداث شده است. این آزمایشگاه قرار است مرکز ملی برای تست سخت افزاری و نرم افزاری فناوری‌های مرتبط با 5G ایرانسل باشد. در این آزمایشگاه در واقع به استانداردسازی این موارد می‌رسیم و مجوزهای گوناگونی را می‌توانیم برای این تجهیزات صادر کنیم تا وارد مارکت بشوند.»

از نظر احمدی، آزمایشگاه 5G ایرانسل فرصت بزرگی است که با دانش فنی به روز خود بتواند به تجهیزات فناوری‌های نوین از جمله اینترنت اشیا کمک کند.

در ادامه دعوت می‌کنیم گزارش ویدیویی دیجیاتو از این مراسم و گفتگو با مدیرعامل ایرانسل را ببینید:

نظرات ۱۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.