محققان: احتمال برخورد سیارک «آپوفیس» با زمین در سال ۲۰۶۸ وجود دارد

محققان: احتمال برخورد سیارک «آپوفیس» با زمین در سال ۲۰۶۸ وجود دارد

سیارک‌های بسیاری در فضا وجود دارند که ناسا و سازمان‌های فضایی دیگر آن‌ها را ردیابی می‌کنند. یکی از این سیارک‌ها «آپوفیس» (Apophis) نام داشته و تقریباً هم اندازه برج ایفل است. حال تعدادی از محققان می‌گویند احتمال برخورد این سیارک با زمین در سال ۲۰۶۸ وجود دارد.

محققان انستیتوی اخترشناسی هاوایی (IfA) از کشف اثر یارکوفسکی (Yarkovsky) در سیارک آپوفیس و شتاب گرفتن آن خبر داده‌اند. این نیروی شتاب دهنده روی یک جسم چرخان در فضا ایجاد می‌شود و ناشی از انتشار ناهمسانگرد فوتون‌های حرارتی است. به عبارت ساده، نور خورشید به مرور زمان در حال تغییر مسیر آپوفیس است.

محققان تا پیش از این احتمال برخورد آپوفیس با زمین را بسیار کم می‌دانستند. اما رصدهای جدید نشان می‌دهند که این سیارک در حال خارج شدن از یک مدار کاملاً گرانشی با نرخ تقریباً ۱۷۰ متر در سال است و بنابراین احتمال برخورد آن با زمین وجود خواهد داشت.

محققان از سال ۲۰۰۴ در حال رصد آپوفیس هستند. سال ۲۰۱۳ گروهی از آن‌ها اعلام کردند که این سیارک تا سال ۲۰۳۶ با زمین برخورد نخواهد کرد. گروهی دیگر از محققان نیز مدعی شدند که سال ۲۰۲۹ با زمین برخورد می‌کند که البته این پیش‌بینی رد شده است.

جالب آنکه آپوفیس در تاریخ ۱۳ آوریل ۲۰۲۹ (۲۵ فروردین ۱۴۰۸) آنقدر به زمین نزدیک خواهد شد که با چشمان غیرمسلح نیز می‌توان آن را دید. محققان پس از عبور آپوفیس از نزدیکی زمین مسیر حرکت بعدی آن را محاسبه کرده و در مورد احتمال برخوردش با زمین در سال ۲۰۶۸ با قاطعیت بیشتری نظر خواهند داد.

محققان سال‌هاست به دنبال روشی برای مقابله با احتمال برخورد سیارک ها با زمین هستند. برای مثال ناسا با پروژه‌ای به نام «دارت» (DART) ایده برخورد فضاپیما با سیارک برای تغییر مسیر آن را مطرح کرده است.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato