سرمایه‌گذاری ۱۱۶ میلیارد دلاری سامسونگ در فناوری چیپ برای سبقت از TSMC

سرمایه‌گذاری ۱۱۶ میلیارد دلاری سامسونگ در فناوری چیپ برای سبقت از TSMC

سامسونگ قصد دارد با سرمایه گذاری باورنکردنی ۱۱۶ میلیارد دلاری در فناوری تولید چیپ رقیب اصلی خود TSMC را تا سال ۲۰۲۲ پشت سر بگذارد.

سامسونگ یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان چیپ در دنیا به شمار می‌رود و سرمایه گذاری هنگفتی در این صنعت کرده است، ولی با این حال همچنان پشت سر رقیب اصلی خود TSMC قرار دارد. این کمپانی تایوانی سال ۲۰۱۹ بیش از ۵۰ درصد بازار تولید تراشه را در دست گرفت، این در حالیست که سهم سامسونگ از این بازار تنها ۱۸ درصد بوده است.

حال سامسونگ می‌خواهد ۱۱۶ میلیارد دلار در نسل بعد فرآیند تولید چیپ سرمایه گذاری کند تا فاصله‌اش را با رقیب تایوانی کمتر کرده و یا حتی آن را پشت سر بگذارد. بر اساس گزارش خبرگزاری بلومبرگ، یکی از مدیران ارشد سامسونگ در جلسه‌ای اعلام کرده که این شرکت از سال ۲۰۲۲ تولید انبوه چیپ با لیتوگرافی ۳ نانومتری را آغاز می‌کند.

شرکت TSMC نیز از برنامه‌های خود برای عرضه چیپ ۳ نانومتری در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ خبر داده و به نظر می‌رسد سامسونگ قصد دارد با معرفی چیپ در مدت زمان مشابه با این شرکت تایوانی رقابت کند.

چیپ ۳ نانومتری سامسونگ برای پشت سر گذاشتن چیپ TSMC از فرآیند جدیدی به نام Gate-all-around استفاده می‌کند که به عقیده برخی از متخصصین تحول‌آفرین خواهد بود و به مصرف کمتر انرژی و صرفه جویی در فضا منجر می‌شود. TSMC می‌خواهد از فناوری فعلی FinFET در چیپ ۳ نانومتری خود استفاده کند و از بکارگیری فناوری GAA در سال ۲۰۲۴ و برای چیپ ۲ نانومتری خبر داده است.

آنطور که در گزارش آمده، سامسونگ قصد دارد با سرمایه گذاری هنگفت در فناوری تولید چیپ، گوی رقابت را از TSMC ربوده و به تولید کننده اصلی چیپ برای شرکت‌های بزرگی مثل اپل و AMD تبدیل شود که در حال حاضر اکثر سفارشات تولید را به TSMC واگذار کرده‌اند.

البته سامسونگ همین حالا هم مشتریان بزرگی دارد و شرکت‌هایی مثل انویدیا، IBM و برخی شرکت‌های دیگر تولید چیپ برای محصولات خود را به آن سپرده‌اند. علاوه بر این کوالکام تولید چیپست اسنپدراگون ۸۷۵ را به طور کامل به سامسونگ سپرده است. تقاضا برای چیپ‌های ۵ نانومتری آنقدر زیاد شده که خطوط تولید TSMC نمی‌توانند پاسخگوی نیازها باشند، به همین دلیل برخی از تحلیلگران معتقدند اپل ممکن است تولید بخشی از چیپ‌های ۵ نانومتری M1 برای مک‌ها را به سامسونگ محول کند.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato