اپل با پرداخت ۱۱۳ میلیون دلار غرامت به خاطر کند کردن عمدی آیفون موافقت کرد

پرونده شکایت از اپل در مورد کند شدن سرعت آیفون‌های قدیمی هنوز به صورت کامل بسته نشده و کوپرتینونشین‌ها خود را برای پرداخت ده‌ها میلیون غرامت دیگر آماده کرده‌اند.

در پی شکایت 34 ایالت آمریکا از اپل به خاطر کند کردن عمدی آیفون‌ها، این شرکت بدون قبول اتهامات با پرداخت غرامت 113 میلیون دلاری دیگری علاوه بر جریمه 500 میلیون دلاری قبلی موافقت کرده است.

دادستان‌های ایالت‌های آمریکا مدعی هستند که اپل در موضوع کند شدن گوشی‌های آیفون قدیمی و مشکلات مربوط به باتری آنها، عمدا پنهان کاری کرده و اطلاعات نادرستی به کاربران ارائه داده است. همین پنهان کاری باعث شده برخی کاربران آیفون مجبور به خرید گوشی جدیدی شوند. در صورتی که تنها با تعویض باتری، مشکل گوشی فعلی آنها به راحتی حل می‌شد.

Mobit

اپل، موضوع کند شدن آیفون‌های قدیمی را رد نمی‌کند؛ اما گفته اینکار را برای افزایش عمر باتری انجام داده نه مجبور کردن کاربران به خرید مدل‌های جدید. هرچند مخالفتی برای پرداخت غرامت 113 میلیون دلاری جدید هم ندارد.

اپل و ایالت‌های مختلف بر سر این موضوع به توافق رسیده‌اند و احتمالا دادگاه نهایی در ۱۴ آذر آن را تایید می‌کند. در حال حاضر، اپل حداقل غرامتی برابر 310 میلیون دلار برای پرونده قبلی و حداکثر 500 میلیون دلار با توجه به تعداد افرادی که درخواست غرامت می‌کنند باید پرداخت کند.

سال 2017 برخی کاربران اپل متوجه شدند که این شرکت بی سر و صدا سرعت آیفون‌های قدیمی را کاهش داده است. اپل به سرعت به این موضوع رسیدگی کرد و توضیح داد که علت کاهش سرعت را به باتری گوشی‌های قدیمی نسبت داد که نمی‌تواند جریان مورد نیاز را به پردازنده برساند.

کوپرتینونشین‌ها در همان مقطع اعلام کردند که این مشکل با تعویض باتری قابل حل است. کاربران گوشی‌های فاقد گارانتی مجبور به پرداخت مبلغ 79 دلار برای تعویض باتری بودند. مشتریان نسبت به پرداخت چنین رقمی شکایت کردند و درنهایت اپل طرح تعویض باتری با قیمت 29 دلار را مطرح کرد.

موضوع به همین جا ختم نشد و شکایتی علیه اپل تنظیم و درنهایت کوپرتینونشین‌ها به اتها م کاهش عمدی سرعت آیفون‌های قدیمی 500 میلیون دلار جریمه شدند. اپل جریمه تعیین شده را پذیرفت و قرار شد بخشی از آن به کاربران گوشی‌های قدیمی و بخشی دیگر به وکلای پرونده و شاکیان اصلی پرداخت شود.

باید ببینیم دادگاه بعدی اپل به چه صورتی پیش خواهد رفت و آیا کوپرتینونشین‌ها مجبور به پرداخت غرامت دیگری خواهند بود یا خیر.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟