یک توسعه دهنده نسخه مجازی ویندوز ۱۰ را با موفقیت روی مک‌های M1 اجرا کرد

یک توسعه دهنده نرم افزار توانست نسخه Arm ویندوز ۱۰ را به شکل مجازی روی مک‌های مجهز به چیپ M1 اجرا کند.

در حال حاضر مک‌های مبتنی بر چیپ M1 به شکل رسمی از ویندوز پشتیبانی نمی‌کنند و فعلاً مثل مک‌های مبتنی بر اینتل خبری از قابلیت Boot Camp برای مجازی سازی ویندوز نیست، اما با این وجود یکی از توسعه دهندگان توانست با استفاده از برنامه مجازی ساز متن باز QEMU نسخه Arm ویندوز ۱۰ را بدون شبیه‌سازی روی مک‌های جدید اجرا کند.

از آنجا که M1 یک چیپست سفارشی مبتنی بر معماری آرم به شمار می‌رود، امکان نصب نسخه x86 ویندوز یا برنامه‌های x86 روی مک‌های جدید با استفاده از قابلیت Boot Camp وجود ندارد. اما توسعه دهنده مورد بحث با انتشار توییتی اعلام کرد که با اجرای مجازی نسخه ویندوز ARM64 روی مک‌های جدید توانسته برنامه‌های x86 را نیز اجرا کند. البته او اضافه می‌کند که سرعت برنامه‌ها به پای Rosetta 2 نمی‌رسد ولی قابل قبول است.

توسعه دهنده یاد شده به طور دقیق‌تر نسخه Windows ARM64 Insider Preview را با مجازی‌سازی آن از طریق Hypervisor.framework اجرا کرده است. او یک پچ سفارشی روی برنامه QEMU نصب کرد که طبق ادعای شرکت QEMU می‌تواند با اجرای مستقیم کدهای میهمان از CPU، برنامه‌ها را با سرعت بالا اجرا کند. با این اوصاف نسخه آرم ویندوز ۱۰ نه تنها مشکلی از بابت اجرا شدن روی مک‌های M1 ندارد، بلکه با عملکردی نزدیک به سیستم‌های ویندوزی اجرا خواهد شد.

«کرگ فدریگی» نایب رییس ارشد‌ بخش مهندسی نرم افزار اپل اخیراً اعلام کرد که انتشار ویندوز برای مک‌های M1 «به مایکروسافت بستگی دارد». چیپ M1 فناوری‌های اصلی برای اجرای ویندوز را دارد، اما تصمیم گیری در مورد انتشار نسخه رسمی و دارای مجوز برای مک‌ها به مایکروسافت مربوط می‌شود.

سرور ابری

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟