فراخوان بوگاتی برای 77 خودرو به علت نقص نرم‌افزاری و احتمال شکستگی پولوس

صدور فراخوان برای مدل‌های معیوب و یا خودروهایی که احتمال می‌رود دارای نقص باشند، امری مرسوم در بین شرکت‌های خودروساز مطرح جهانی است. با وجود این به ندرت دیده شده یک کمپانی با تیراژ تولید بسیار محدود، اقدام به صدور فراخوان برای محصولات خود بکند.

در یکی از موارد نادر این چنینی، بوگاتی اخیرا با فراخواندن 77 دستگاه از مدل‌های تولیدی خود در دو کمپین متفاوت خبرساز شده است. این مدل‌ها در دو گروه جای گرفته و عبارتند از شیرون، شیرون اسپرت و دیوو. به گفته سازمان ملی ایمنی ترافیک بزرگراه‌های آمریکا – موسوم به NHTSA – کمپین بزرگ‌تر 73 دستگاه از مدل‌های مذکور را که بین سال‌های 2017 الی 2020 تولید شده‌اند، در بر می‌گیرد. کمپین کوچک‌تر هم شامل 4 دستگاه شیرون و دیووی تولیدی در سال 2020 می‌شود.

فراخوان بزرگ‌تر بوگاتی به سیستم کنترل پایداری الکترونیکی (ESP) و نقص نرم‌افزاری آن مربوط می‌شود. این نقص ساده بوده و به راحتی با یک آپدیت حل می‌شود. آنطور که بوگاتی گفته در مدل‌های مشمول این فراخوان، در صورتی که حالت رانندگی «هندلینگ مد» انتخاب شده باشد، پس از روشن و خاموش کردن خودرو تنظیمات سیستم ESP به طور خودکار به حالت اصلی باز نمی‌گردد.

سازمان ملی ایمنی ترافیک بزرگراه‌های آمریکا معتقد است این امر احتمال تصادف را افزایش می‌دهد. در کنار این، NHTSA می‌گوید مدل‌های مشمول فراخوان با بند 126 از قانون فدرال استانداردهای ایمنی مربوط به خودروهای موتوری مطابقت ندارند.

فراخوانی که برای گروه کوچک‌تر صادر شده، با شفت انتقال قدرت (پولوس) چرخ چپ محور عقب ارتباط دارد. این شفت ظاهرا در برخی شرایط معین ممکن است شکسته و خرد شود. بوگاتی این شفت را به طور رایگان با نمونه‌ای مقاوم‌تر تعویض خواهد کرد.

این نخستین بار نیست که بوگاتی برای محصولات گران‌قیمتش فراخوان صادر می‌کند. خودروساز فرانسوی پیش از این و در تابستان 2018 نیز به علت نقص در ایربگ‌های جانبی، برای سوپر اتومبیل شیرون فراخوان داده بود.

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟