سوءاستفاده شرکت‌های نظارتی از تبلیغات موبایل برای تخمین موقعیت مکانی دقیق کاربر

گزارشی جدید نشان می‌دهد که یک شرکت اسرائیلی با سواستفاده از داده‌های تبلیغات موبایلی، موقعیت مکانی کاربران را با خطای یک متر به دست می‌آورد.

نشریه «فوربز» با انتشار گزارشی جدید نحوه سوء استفاده شرکت اسرائیلی Bsightful از تبلیغات موبایلی را فاش کرد. این شرکت اطلاعات کاربران را به طور رایگان از توسعه دهندگان اپلیکیشن دریافت کرده و موقعیت مکانی آنها را به دست می‌آورد. فوربز اشاره می‌کند که به دست آوردن موقعیت مکانی از تبلیغات موبایلی بسیار آسان بوده و می‌تواند سطح امنیت کاربران را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

پیش از پرداختن به نحوه بدست آوردن موقعیت مکانی بوسیله تبلیغات موبایلی، بهتر است کمی در مورد تبلیغات هدفمند صحبت کنیم. فرض کنید می‌خواهید فضایی را درون یک اپلیکیشن موبایل برای نمایش تبلیغ خود خریداری کنید. طبیعتاً باید تبلیغ را به مخاطب صحیح نشان دهید در غیر اینصورت تبلیغات شما تاثیر کمی خواهند داشت. برای مثال اگر می‌خواهید شامپوی ریش تبلیغ کنید، نمایش آن در اپ مد و لباس زنان غیرمنطقی است.

شرکت‌های بازاریابی برای کمک به شرکت‌ها در پیدا کردن مخاطبین صحیح، پلتفرم مدیریت تقاضای فضای نمایشی (DSP) را توسعه داده‌اند. توسعه دهندگان اپلیکیشن داده‌های کاربران را روی این پلتفرم‌ها آپلود کرده و شرکت‌های بازاریابی با استفاده از آنها بهترین مکان را برای نمایش تبلیغ تخمین می‌زنند.

حال آنطور که فوربز در گزارش خود اشاره می‌کند، شرکت Bsightful با ساخت DSPهای جعلی اطلاعات کاربران را به راحتی از توسعه دهندگان اپ جمع‌آوری می‌کند. این پلتفرم‌ها برای رد گم کردن مشابه پلتفرم‌های حقیقی عمل کرده و تبلیغات را نمایش می‌دهند، اما هدف اصلی آنها جمع‌آوری اطلاعات کاربران و فروش آنها به دولت‌ها، پلیس و سازمان‌های دیگر گزارش شده است.

با اینکه اطلاعات مکانی بدست آمده از تبلیغات موبایلی به اندازه داده‌های GPS دقیق نیست، اما آنقدر دقیق است که بتواند امنیت کاربر را در معرض خطر قرار دهد. فوربز می‌گوید شرکت‌های نظارتی در بهترین حالت می‌توانند فقط با دانستن شماره تلفن موقعیت مکانی کاربر را با خطای ۱ متر بدست آوردند.

فوربز می‌افزاید احتمال ردیابی موقعیت مکانی کاربرانی که با جدی گرفتن توصیه‌های حفاظت از حریم خصوصی با دقت مجوزهای دسترسی اپ‌ها را بررسی کرده و از برنامه‌های مسدودسازی تبلیغات استفاده می‌کنند، بسیار سخت‌تر می‌شود.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟