ترکیه اعلام کرد: اثربخشی واکسن چینی «کروناوک» ۹۱.۲۵ درصد است

ترکیه اثربخشی واکسن کرونا CoronaVac ساخت شرکت داروسازی چینی سینووک (Sinovac) را ۹۱.۲۵ درصد اعلام کرد.

مقامات بهداشتی ترکیه می‌گویند واکسن کرونا چینی «کرونا‌وک» در مطالعات بالینی مراحل پایانی، ۹۱.۲۵ درصد مؤثر بوده و از ایمنی آن خبر می‌دهند. این واکسن از نسخه غیرفعال ویروس کرونا استفاده می‌کند و توسط شرکت داروسازی چینی Sinovac Biotech ساخته شده است. مقامات بهداشتی ترکیه اضافه می‌کنند که این واکسن با حضور ۷ هزار و ۳۷۱ داوطلب آزمایش شده است.

«فخرالدین کوجا» (Fahrettin Koca)، وزیر بهداشت ترکیه در کنفرانس خبری گفت که ترکیه برای اولین بار نتیجه آزمایش واکسن کروناوک را اعلام می‌کند. آنطور که در ادامه گزارش نوشته شده، سینووک اعلام میزان اثربخشی قطعی واکسن کرونا خود را به ژانویه سال ۲۰۲۱ موکول کرده تا از داده‌های مطالعات بالینی کشورهای دیگر نیز استفاده کند، بنابراین اثربخشی اعلام شده از سوی ترکیه به تنهایی قابل استناد نیست.

وزیر بهداشت ترکیه افزود که اولین محموله از واکسن کروناوک شامل ۳ میلیون دوز روز دوشنبه به این کشور تحویل داده خواهد شد. پیش از این قرار بود واکسن‌ها اواسط دسامبر به ترکیه برسند، ولی کوجا می‌گوید مشکلات مربوط به ارائه مجوز ارسال محموله را با تأخیر مواجه کرده است. ترکیه در قرارداد با سینووک می‌خواهد ۵۰ میلیون دوز از واکسن کروناوک را خریداری کند.

کوجا اضافه کرد که ترکیه قصد خرید واکسن کرونای فایزر را نیز دارد و توافق با شرکت سازنده این واکسن به مراحل پایانی نزدیک می‌شود. وی افزود ترکیه احتمالاً ۴.۵ میلیون دوز از واکسن فایزر/BioNTech را تا پیش از پایان ماه مارس ۲۰۲۱ تحویل خواهد گرفت و گزینه سفارش حداکثر ۳۰ میلیون دوز را نیز دارد.

بر اساس آمارهای دانشگاه جانز هاپکینز، تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۱۱۸ هزار نفر در ترکیه به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند و ۱۹ هزار و ۳۷۱ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند.

موبایلت

ویجیاتو

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟