ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

مرحله سوم رمز پویا اجرایی می‌شود؛ نمایش نوع تراکنش، مبلغ و دریافت کننده در پیامک

مرحله سوم طرح رمز دوم پویا در راستای استانداردسازی الگوی پیامک رمز پویا آغاز شده و بانک‌ها یک به یک به این مرحله می‌پیوندند؛ مرحله‌ای که در آن محتوای رمز پویا تغییر یافته و به ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۱۰ دی ۱۳۹۹ | ۰۹:۳۱

مرحله سوم طرح رمز دوم پویا در راستای استانداردسازی الگوی پیامک رمز پویا آغاز شده و بانک‌ها یک به یک به این مرحله می‌پیوندند؛ مرحله‌ای که در آن محتوای رمز پویا تغییر یافته و به کاربر گفته می‌شود مشغول انجام چه نوع تراکنشی و خرید از چه شخصی و با چه مبلغی هستند. این موضوع به امنیت بیشتر تراکنش‌ها کمک کرده و از مدتها پیش در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته بود و بالاخره به مرحله اجرایی رسیده است.

اگر کارت بانکی‌تان جزو آن دسته از بانک‌ها باشد که تغییر محتوای رمز پویا را اعمال کرده‌اند، احتمالا در این روزها بعد از درخواست رمز پویا با پیامکی متفاوت مواجه شدید؛ پیامکی تفصیلی‌تر که به شما اطلاع می‌دهد در حال واریز چه مبلغی را برای چه شخصی (حقیقی یا حقوقی) هستید و نوع تراکنش‌تان از چه جنسی است. به بیانی کامل‌تر، نوع تراکنش رمز پویای درخواست شده مانند «خرید»، «کارت به کارت»، «پرداخت قبض»، «شارژ» و «مانده‌گیری» به همراه «مبلغ» و «دریافت‌کننده وجه» همزمان با کد هفت رقمی رمز دوم پویا در قالب یک پیامک به شما اطلاع داده خواهد شد.

در حال حاضر اکثر بانک‌های کشور این طرح را پیاده سازی کرده‌اند و مابقی بانک‌ها نیز طی این هفته باید وارد مرحله سوم طرح رمز پویا بشوند. ناگفته نماند راه‌های دیگری برای دریافت رمز پویا نظیر دریافت پیامکی و یا از طریق اپلیکیشن نیز کماکان در بسیاری از بانک‌ها در دسترس است.

لازم به ذکر است رمز دریافتی در بازه زمانی محدود و فقط برای همان تراکنش درخواستی معتبر بوده و از تاریخ 1399.10.10 در صورتی که هریک از اقلام تراکنش (نوع، مبلغ و دریافت کننده وجه) تغییر کند، رمز دریافت شده معتبر نبوده و تراکنش انجام نخواهد شد.

به گفته بانک مرکزی (مجری طرح رمز پویا در کشور) این اقدام در راستای افزایش امنیت تراکنش های مبتنی بر رمز دوم پویا انجام شده و نقش مهمی در کاهش جرایمی همچون فیشینگ و سایر اقلام کلاهبرداری مبتنی بر تراکنش دارد. بانک مرکزی گزارش داده  با اجرای طرح رمز دوم پویا از سال گذشته تاکنون آمار تراکنش های مشکوک بیش از 85 درصد کاهش یافته است.

پیش‌تر کارنامه کامل‌‌تری از رمز پویا و فعالیتش در چند ماهه اخیر توسط دیجیاتو منتشر شد که می‌توانید در این لینک آن را بخوانید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Reza Molodi
    Reza Molodi | ۱۰ دی ۱۳۹۹

    من بانک ملی دارم. اجرایی شده.

مطالب پیشنهادی