اپل احتمالا سرگرم توسعه پردازنده ۶۴ هسته‌ای ARM است

اپل احتمالا سرگرم توسعه پردازنده ۶۴ هسته‌ای ARM است

اپل با معرفی پردازنده M1 موج قابل توجهی را در بازار تراشه ایجاد کرد اما ظاهرا برنامه‌های این شرکت به همینجا ختم نخواهد شد و قصد دارد با معرفی یک نسخه ۶۴ هسته‌ای رقبا را از میدان به در کند.

یکی از افشاگران دنیای فناوری با نام کاربری «LeaksApplePro» در توییتر که در زمینه خبرهای مربوط به اپل فعلیت دارد، مدعی شده که اپل سرگرم توسعه چیپست مبتنی بر ARM با ۶۴ هسته پردازشی است. این در حالی است که چیپست M1 فعلی با پرازنده ۸ هسته‌ای توانسته بسیاری از رقبای نامدار را از میدان به در کند و از اینرو اگر خبر این افشاگر درست از آب درآید، کار برای رقبای اپل بسیار سخت خواهد شد و کاربران مک‌ سیستم‌های به مراتب قدرتمندتر از نسخه‌های فعلی در اختیار خواهند داشت.

شاید خبر این افشاگر بسیار دور از ذهن به نظر برسد اما مدتی قبل بلومبرگ هم گفته بود که اپل برای دسکتاپ‌های سطح بالای خود سرگرم توسعه نسخه‌های دیگری از پردازنده‌های سری M است که در مدل‌های مختلف از ۲۰ یا ۳۲ هسته پردازشی برخوردار هستند. نسخه ۲۰ هسته‌ای این تراشه قدرتمند برخلاف آنچه در چیپست موبایل می‌بینیم، از ۱۶ هسته پر توان و ۴ هسته کم مصرف تشکیل شده است.

با توجه به این که اپل بازدهی چیپ های سفارشی را بهبود می‌بخشد، دیگر نیاز چندانی به استفاده از راهکارهای پیچیده و جاگیر برای دفع حرارت وجود نخواهد داشت و از اینرو نسخه بعدی مک پرو که در دست توسعه قرار دارد احتمالا از نظر ابعاد بسیار کوچکتر از ورک استیشن فعلی اپل خواهد بود.

LeaksApplePro در توییت خود از زمان معرفی پردازنده ۶۴ هسته‌ای یا محصولات مجهز به آن سخنی به میان نیاورده است. البته حتی در صورت که حرف‌های این افشاگر هم درست از آب درآید مشخص نیست اپل هیولایی با پردازنده ۶۴ هسته‌ای از سری M را دقیقا برای چه کسانی توسعه داده چرا که با توجه به قدرت خیره کننده این پردازنده، نسخه ۳۲ هسته‌ای آن هم از عهده هر کاری برخواهد آمد.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato