پایان یک عصر؛ ادوبی رسما به پشتیبانی از فلش خاتمه داد

پایان یک عصر؛ ادوبی رسما به پشتیبانی از فلش خاتمه داد

شرکت ادوبی رسما از پایان کار نرم افزار فلش پلیر خبر داد. هما‌نطور که این شرکت پیشتر اعلام کرده بود، از روز اول ژانویه ۲۰۲۱ (‌۱۲ دی‌ماه) دیگر از فلش پلیر  پشتیبانی نخواهد کرد و از تاریخ ۲۳ دی‌ماه (۱۲ ژانویه) اجرای محتوای فلش را در فلش پلیر مسدود می‌کند.

سال‌هاست که صحبت از پایان عمر ادوبی فلش مطرح می‌شود. در سال ۲۰۱۷، ادوبی اعلام کرده بود که قصد دارد پشتیبانی از افزونه فلش را تا پایان سال ۲۰۲۰ قطع کند و اکنون وعده خود را عملی کرده است و کاربران باید با این برنامه خداحافظی کنند.

نرم‌افزار فلش پلیر جزو یکی از معروف‌ترین برنامه‌هایی است که برای مشاهده فایل‌های چند رسانه‌ای و اجرای برنامه‌های اینترنتی به کار برده می‌شد و در قالب افزونه‌ای برای مرورگرها مورد استفاده قرار می‌گرفت. این افزونه در سال ۱۹۹۶ رسما از سوی ادوبی معرفی شد و در آن مقطع زمانی جزو محبوب‌ترین برنامه‌های پخش ویدیو و بازی آنلاین محسوب می‌شد.

این نرم افزار مشکلات امنیتی متعددی داشت و همین مساله باعث شد با ناکامی‌هایی روبرو شود. شرکت ادوبی اعلام کرده است که از ۱۲ دی‌ماه دیگر آپدیت‌های امنیتی برای نرم افزار فلش ارائه نخواهد شد. این شرکت همچنین از کاربران درخواست کرده که این نرم افزار را از روی سیستم‌های خود حذف کنند.

تا وقتی کاربران فلش پلیر را از سیستم خود حذف نکنند، روی دستگاه باقی می‌ماند؛‌ اما ادوبی می‌گوید حذف برنامه به امنیت سیستم کاربران کمک می‌‌کند.

باتوجه به اینکه سه سال از زمان طرح اولیه این موضوع می‌گذرد، اپل برای کاربران خود تدابیری در نظرگرفته است و کاربران اپل مدت‌ها است بدون استفاده از فلش وبگردی می‌کنند. گوشی‌های آیفون، آیپد و آیپاد اپل از فلش پلیر پشتیبانی نمی‌کنند. سیستم‌های مک نیز از سال ۲۰۱۰ در حال انتقال از فلش هستند و در حال حاضر اگر کاربران فلش را نصب کنند، به صورت پیش فرض غیرفعال می‌شود.

البته سال‌هاست که رابطه شرکت‌های اپل و ادوبی متشنج بوده و همین مساله باعث شد که از همان سال ۲۰۱۰ و کوپرتینونشین‌ها در فکر راهکارهای جایگزین باشند.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato