واگذاری عرضه محصولات نیسان به رنو؛ خودروساز ژاپنی به دنبال ترک بازار اروپا

واگذاری عرضه محصولات نیسان به رنو؛ خودروساز ژاپنی به دنبال ترک بازار اروپا

بر اساس گزارش تازه‌ای که روزنامه ژاپنی یومیوری (Yomiuri) منتشر کرده، نیسان به دنبال محدودسازی فعالیت‌ها در بازار اروپاست. این روزنامه مدعی شده نیسان از این به بعد تولید و فروش خودروهای سواری در قاره سبز را به شریک فرانسوی خود یعنی رنو برون‌سپاری خواهد کرد.

شاید بدانید یکی از سیاست‌هایی که کارلوس گون در زمان مدیریتِ نیسان دنبال می‌کرد، گسترش سبد محصولات و تنوع‌بخشی به مدل‌های تولیدی این کمپانی ژاپنی بود. اما پس از رسوایی‌ها و تغییر و تحولاتی که در بالاترین سطح مدیریتی نیسان رخ داد، این شرکت تغییر رویه داده و حالا در راستای کوچک‌سازی سبد و کاهش مدل‌ها گام بر‌می‌دارد.

چنانچه گزارش یومیوری صحت داشته باشد، نیسان شبکه توزیع خود را در ۳۰ کشور، به ویژه کشورهای شرق اروپا، کوچک‌تر خواهد کرد. در گزارش دیگری که توسط پایگاه خبری رویترز منتشر شده، این خودروساز ژاپنی کارخانه آبیلا (Avila) واقع در اسپانیا را تعطیل نموده و آن را به یک انبار بزرگ تغییر کاربری خواهد داد.

هنوز مشخص نیست حجم برون‌سپاری نیسان به رنو، در چه حد و اندازه‌ای خواهد بود، اما آنچه روشن است اینست که این شرکت خود را برای ترک تدریجی بازار اروپا آماده می‌کند. طبق استراتژی جدید نیسان قصد دارد بیشتر بر سه بازار بزرگ چین، آمریکا و ژاپن تمرکز داشته باشد

.

برای درک بهتر وضعیت نیسان در اروپا کافی است به آمار فروش محصولات این شرکت در چند سال اخیر نگاه کنیم. در سال ۲۰۱۷ مشتریان اروپایی ۵۶۶,۱۹۱ دستگاه خودرو با نشان نیسان خریداری کرده‌ بودند، حال آنکه در سال ۲۰۱۹ این رقم به ۳۹۴,۰۹۱ دستگاه تنزل یافته است.

گفته می‌شود نیسان ظرفیت تولید و تعداد مدل‌های حاضر در سبد محصولات خود را به اندازه ۲۰ درصد کاهش خواهد داد. همچنین طی سه ساله آینده این کمپانی باید هزینه‌های عملیاتی خود را تا ۳۰۰ میلیارد ین (معادل ۲.۹ میلیارد دلار) کاهش دهد.

نیسان در اروپا بر عرضه مدل‌های کراس‌اوور تمرکز خواهد کرد. قشقای، جوک و اکس‌تریل جزو محصولات پرفروش نیسان در این قاره هستند.

بد نیست اشاره کنیم چند روز پیش آشوانی گوپتا (Ashwani Gupta) مدیرعامل جهانی نیسان در اظهارنظری جالب گفته بود اکثر محصولات این شرکت پا به سن گذاشته بوده و توانایی رقابت با رقبا را از دست داده‌اند. آقای گوپتا اعتقاد دارد نیسان در بحث افزایش تنوع محصولات و گسترش دامنه فعالیت‌ها شتابزده عمل کرده است. وی افزوده مدیران وقت نیسان بر این باور بودند که بازار جهانی رشد خواهد کرد و با افزایش ظرفیت تولید آنها خواهند توانست سهم بیشتری از بازار را در اختیار بگیرند.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato