ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کسب و کار

جف بزوس در کتاب جدیدش از اهمیت برنامه‌ریزی ۳ ساله می‌گوید

جف بزوس که در هفته‌های اخیر برای صدرنشینی در لیست ثروتمندترین فرد جهان با ایلان ماسک رقابت داشت، در کتاب جدید خود به اهمیت برنامه‌ریزی سه ساله و همچنین تصمیمات روزانه کم اشاره کرده است. ...

جف بزوس که در هفته‌های اخیر برای صدرنشینی در لیست ثروتمندترین فرد جهان با ایلان ماسک رقابت داشت، در کتاب جدید خود به اهمیت برنامه‌ریزی سه ساله و همچنین تصمیمات روزانه کم اشاره کرده است.

در کتاب جدید بزوس که «Invent & Wander: The Collected Writings of Jeff Bezos» نام دارد، نوشته شده مدیرعامل آمازون به همراه پرسنل ارشدش همیشه در آینده کار می‌کنند.

بزوس در این کتاب نوشته:

«زمانی که گزارش مالی سه ماهه خوبی داریم، در کنفرانس با وال استریت، مردم بخاطر این سه ماهه به من تبریک می‌گویند و من تشکر می‌کنم، اما به چیزی که واقعا فکر می‌کنم این است که این عملکرد سه سال پیش برنامه‌ریزی شده بود.»

جف بزوس

برای مثال در حال حاضر، جف بزوس و تیمش در حال کار روی برنامه‌هایی هستند که در گزارش مالی ۲۰۲۴ شاهدش خواهیم بود. در این کتاب نوشته شده که برای سه سال دیگر باید فکر کرد. مدیرعامل آمازون گفته:

«زمانی که در حال مدیریت یک کمپانی با ارزش بازار بیش از ۱ تریلیون دلار مشابه آمازون هستید، باید چنین کاری را انجام دهید.»

بزوس در سال ۲۰۱۷ گفته بود که رویکرد تفکر بلندمدت، به کسب و کارها در تمرکز روی برنامه‌ریزی و جایی که باید سرمایه‌گذاری و انرژی صرف کنند، کمک می‌کند. بزوس به عنوان مدیرعامل، در طول روز تصمیمات کمی می‌گیرد:

«به عنوان یک مدیر اجرایی ارشد، واقعا برای چه کاری حقوق می‌گیرید؟ شما برای تعداد کمی تصمیم باکیفیت حقوق دریافت می‌کنید.»

به گفته بزوس، تنها سه تصمیم خوب در یک روز کافیست و باید به اندازه تصمیماتی که من می‌گیریم، کیفیت بالایی داشته باشند. در حالی مدیرعامل آمازون به سه تصمیم مهم در روز اشاره کرده که در زمان راه‌اندازی این شرکت مجبور بود روزانه صدها تصمیم بگیرد و حتی بسته‌ها را برای ارسال به مشتریان آماده کند و به دفتر پست ببرد.

سهام آمازون در سال ۱۹۹۷ بطور عمومی عرضه شد و تعداد کارکنان آن افزایش چشمگیری پیدا کرد و حالا در سطح جهان بیش از ۱ میلیون کارمند دارد. بزوس برای تصمیم‌گیری از فلسفه تصمیم‌گیری میلیاردر مشهور، «وارن بافت» الگوبرداری کرده. بافت به تنها سه تصمیم‌گیری در سال اشاره کرده که بزوس هم آن را باور دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی