کشف دو جهش نگران‌کننده ویروس کرونا در آمریکا

کشف دو جهش نگران‌کننده ویروس کرونا در آمریکا

محققان خبر از کشف دو گونه جهش یافته کرونا در ایالات اوهایو آمریکا داده‌اند که موجب نگرانی شده است.

در حالی که فرایند واکسیناسیون کرونا در بسیاری از کشورها آغاز شده اما ظاهرا جهش‌های نگران کننده ویروس کوید-۱۹ به این زودی‌ها تمامی ندارد. به نظر می‌رسد یکی از دو گونه جدید که توسط محققان دانشگاه ایالتی اوهایو کشف شده، حاوی جهشی است که پیش از این در سایر گونه‌های نگران کننده مشاهده شده بود. گونه دیگر هم در ماه گذشته شروع به سرایت سریع در کلمبوس، مرکز ایالات اوهایو نموده و ترکیبی از جهش‌های مختلف را به همراه دارد. به اعتقاد محققان گونه کلمبوس احتمالا مسری‌تر از دیگر سویه‌های موجود است؛ با این حال در این باره محتاط هستند، چون هنوز اطلاعات کمی در مورد این گونه‌ها وجود دارد.

مرکز پزشکی وکسنر دانشگاه ایالاتی اوهایو از ماه مارس سال ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸ تا فروردین ۹۹)، بررسی ژنوم سویه ویروس کرونا از بیماران ساکن در منطقه را آغاز کرد. به طور معمول ویروس‌ها با جهش مواجه می‌شوند. البته در بیشتر شرایط، جهش‌ها بر نحوه سرایت یا آلوده کردن میزبان تاثیر نمی‌گذارد. اما دو گونه جدید می‌توانند مشکل ساز شوند.

کرونا

یکی از این گونه‌ها تنها در یکی از بیماران مشاهده شده و شامل یک جهش مشابه با گونه B.1.1.7 هست، یعنی همان کرونای انگلیسی که از مدت‌ها قبل در حال شیوع سریع در بریتانیا است. به گفته محققان این جهش مشاهده شده در ایالت متحده مربوط به سویه‌هایی از ویروس است که در همین منطقه وجود دارد. از آنجایی که این گونه تنها در یک بیمار مشاهده شده هنوز مشخص نیست که تا چه حد در بین جمعیت شایع شده است.

اما گونه دوم نگرانی‌های بیشتری را به همراه دارد. محققان دانشگاه اوهایو دریافته‌اند که این گونه اغلب در نمونه‌گیری‌ها از بیماران در کلمبوس مشاهده می‌شود و در حال حاضر بیشترین گونه مشاهده شده در بین بیماران این شهر است. این گونه ترکیبی از سه جهش در پروتئین اسپایک است که مشابه آن تاکنون ثبت نشده است. همین جهش‌ها سبب می‌شود مسری‌تر باشد.

محققان اعلام کرده‌اند که هنوز درباره این گونه‌ها اطلاعات کمی وجود دارد و با کامل شدن اطلاعات، یافته‌های آنها به طور عمومی منتشر می‌شود. حتی اگر یافته‌های آنها صحت داشته باشد، درک ریسک گونه جدید نیاز به مدت زمان طولانی خواهد داشت. «پیتر مولر» از نویسندگان مقاله آتی در این باره می‌گوید:

«مهم این است که تا زمان دستیابی به اطلاعات بیشتر، به این گونه جدید واکنش بیش از اندازه نشان ندهیم. ما باید تاثیر جهش‌ها در انتقال ویروس، شیوع سویه در بین جمعیت و احتمال تاثیر قابل توجه بر سلامت انسان را درک کنیم».

 

ویجیاتو
نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato