اینتل تولید درایوهای SSD مبتنی بر Optane را متوقف کرد

اینتل تولید درایوهای اس‌اس‌دی Optane مختلف از سری‌های M10، 800P، 900P و 905P را متوقف کرده و جایگزینی هم برای آنها تولید نخواهد شد.

درایوهای اس‌اس‌دی Optane اینتل به عنوان یکی از پرسرعت‌ترین حافظه‌های بازار نظر بسیاری از کاربران حرفه‌ای و گیمرها را به خود جلب کرده بودند. سری 905P این خانواده از درایو‌های اس‌اس‌دی سرعت بسیار بالایی داشت و البته گران هم بود. حالا زمان خداحافظی با این سری رسیده چرا که اینتل در حال متوقف کردن تولید درایو‌های اس‌اس‌دی Optane برای کامپیوترهای خانگی است. اینتل نه تنها تولید این مدل‌ها را متوقف می‌کند بلکه قصد ندارد درایوهای جدیدی را جایگزین آن‌ها کند.

این درایوهای اس‌اس‌دی با حافظه 3D Xpoint در زمان معرفی خود به عنوان سریعترین درایو‌ بازار شناخته شدند.

اینتل با اشاره به این قضیه اعلام کرد که بر روی درایو اس‌اس‌دی Optane Memory H20 با فضای ذخیره‌سازی حالت جامد تمرکز خواهد کرد. این محصول یک درایو اختصاصی از سری Optane نیست بلکه یک نوع حافظه اس‌اس‌دی سنتی با فلش QLC است که بر روی حافظه‌ Optane جفت شده. اساسا این درایو‌ها به اندازه‌ درایو‌های اختصاصی سری Optane سرعت انتقال ندارند. H20 به طور کلی برای لپ‌تاپ‌ها و مصرف OEM (سازندگان اصلی قطعات) طراحی شده‌ است.

تولید مدل‌های M10، 800P، 900P  و 905P که به آن‌ها اشاره کردیم رسما متوقف شده اما تعداد باقیمانده‌ آن‌ها تا تاریخ 26 فوریه 2021 (8 اسفند 1399) به بازار عرضه خواهد شد. بنابراین اکنون بهترین زمان برای خرید یکی از این درایو‌های اس‌اس‌دی است.

البته باید این نکته را در نظر گرفت که اینتل به هیچ وجه به صورت کلی تولید درایو‌های اس‌اس‌دی Optane را متوقف نمی‌کند بلکه یک محصول نسل دوم از این خانواده به نام P5800X را تنها برای بازار سرورها عرضه خواهد کرد.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟