دولت هند خواستار عقب‌نشینی واتس‌اپ در اعمال سیاست‌های جدیدش شد

سیاست‌های جدید واتس‌اپ در هفته‌های اخیر سروصدای زیادی به پا کرده و بسیاری به منتقدان این پیام‌رسان محبوب تبدیل شده‌اند. این سیاست‌ها موجب افزایش چشمگیر میزان دانلود سیگنال و تلگرام شده، البته واتس‌اپ برای جلوگیری از چنین روندی اعمال آن‌ها را سه ماه به تعویق انداخت. اما حالا دولت هند از این پیام‌رسان خواسته چنین سیاست‌هایی را اعمال نکند.

به تازگی وزارت الکترونیک و فناوری اطلاعات هند در نامه‌ای که در رسانه‌های هندی به آن اشاره شده، سیاست‌های جدید را تغییرات یکطرفه، غیرقابل قبول و ناعادلانه خوانده. دولت هند به این موضوع اشاره کرده که دارای بیشتر کاربر واتس‌اپ در سراسر جهان است و سیاست‌های جدید نگرانی‌های شدیدی درباره حق انتخاب و استقلال شهروندان ایجاد کرده است.

این وزارتخانه اعلام کرده این سیاست‌های جدید به شهروندان هندی احترام نمی‌گذارند. دیروز دادگاه عالی دهلی اعلام کرد کاربران مجبور به استفاده از این اپ نیستند و می‌توانند آن را حذف کنند و حالا این نامه منتشر شده. دادگاه علاوه بر واتس‌اپ، به این موضوع اشاره داشت که حتی گوگل مپس هم داده‌های کاربران را جمع‌آوری و ذخیره می‌کند.

واتس‌اپ

واتس‌اپ نسبت به این نامه واکنش نشان داده و سخنگوی آن گفته:

«ما می‌خواهیم روی این نکته تاکید کنیم که این بروزرسانی توانایی ما برای اشتراک‌گذاری داده‌ها با فیسبوک را گسترش نمی‌دهد. هدف ما شفاف‌سازی و ارائه گزینه‌های جدید برای تعامل با کسب و کارهاست تا بتوانند به مشتریان خود سرویس بدهند و رشد کنند. واتس‌اپ با رمزگذاری سرتاسری همیشه از پیام‌های شخصی محافظت می‌کند، بنابراین نه واتس‌اپ و نه فیسبوک نمی‌توانند آن‌ها را ببینند.»

این اولین باری نیست که واتس‌اپ سعی در شفاف‌سازی سیاست‌های جدیدش دارد. این پیام‌رسان در گذشته دوبار دست به چنین کاری زده، با این حال هنوز نتوانسته از مهاجرت کاربران به سرویس‌های دیگر جلوگیری کند. باید منتظر ماند و دید این پیام‌رسان در آینده از موضع کنونی خود عقب‌نشینی می‌کند یا اینکه با اعمال آن‌ها با کاهش محبوبیت مواجه می‌شود.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟