ترامپ در آخرین روز کاری دستوری برای جلوگیری از حملات سایبری امضا کرد

دونالد ترامپ که آخرین روز خود را در کاخ سفید سپری می‌کند، به تازگی با امضای یک دستور اجرایی می‌خواهد مانع از دسترسی مهاجمان خارجی به پلتفرم‌های رایانش ابری برای حملات سایبری علیه ایالات متحده آمریکا شود.

طبق این دستور جدید، وزارت بازرگانی باید با وضع قوانین جدیدی ارائه‌دهندگان سرویس‌های ابری را مجبور به شناسایی و اقدام علیه نهادهای خارجی کند. در حقیقت این اقدامات باید علیه نهادهایی صورت بگیرد که احتمال استفاده آن‌ها از این سرویس‌ها برای حملات سایبری و مخرب وجود دارد.

در این دستور جدید نوشته شده:

«مهاجمان سایبری خارجی از طریق سرقت مالکیت معنوی و داده‌های حساس می‌خواهند به اقتصاد آمریکا آسیب وارد کنند و همچنین با هدف قرار دادن زیرساخت‌های حیاتی با استفاده از فعالیت‌های مخرب سایبری، امنیت ملی آمریکا را تهدید می‌کند. طبق این دستور باید سوابق اقدامات خارجی ثبت شود.»

این دستور چندین هفته پس از شناسایی حملات پیچیده علیه وزارتخانه‌ها و شرکت‌های آمریکایی صورت می‌گیرد، حملاتی که به گفته آمریکا توسط هکرهای روسی انجام شده‌اند. در این حملات هکرها از ابزار شرکت «SolarWinds» برای نفوذ به شبکه‌های داخلی استفاده کردند.

در حالی که آمریکا رسما روسیه را مسئول این حملات اعلام کرده، ترامپ در ابتدا بجای روسیه تصمیم گرفت چین را بخاطر این حملات سایبری سرزنش کند و آن را مقصر جلوه دهد.

ترامپ در طول چهار سال ریاست جمهوری خود دستورهای زیادی علیه شرکت‌های خارجی امضا کرده که البته اکثر آن‌ها به ضرر کمپانی‌های چینی بوده‌اند. برای مثال هواوی در دوران ریاست جمهوری ترامپ با تحریم‌های گسترده‌ای مواجه شد و علاوه بر عدم دسترسی به سرویس‌های گوگل، حتی در تامین تراشه‌های موردنیازش دچار مشکل شده است.

دولت ترامپ همچنین نزدیک به یک هفته پیش شیائومی را به علت ارتباط با ارتش چین در لیست سیاه قرار داد، ادعایی که شیائومی آن را رد می‌کند. حالا باید منتظر ماند و دید ورود جو بایدن به کاخ سفید می‌تواند تغییری در سیاست‌های آمریکا علیه چین ایجاد کند یا خیر.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟