دوج کوین چیست و چرا قیمتش افزایش چشمگیری داشته است؟

ارزش رمرزارزها در هفته‌های اخیر افزایش چشمگیری پیدا کرده و مورد توجه زیادی قرار گرفته‌اند. یکی از این رمزارزها، دوج کوین (Dogecoin) نام دارد که در مدت ۲۴ ساعت با افزایش قیمت ۶۰۰ درصدی مواجه شده. در این افزایش قیمت کاربران ردیت مانند سهام گیم‌استاپ نقش داشته‌اند، اما دوج کوین چیست و چه تفاوت و شباهت‌هایی با رشد ارزش سهام گیم‌استاپ دارد؟

 دوج کوین چیست؟

دوج کوین که نام خود را از میم اینترنت دوج الهام گرفته، مانند بیت کوین یک رمزارز است که امکان تراکنش‌های همتابه‌همتا (P2P) را از طریق یک شبکه غیرمتمرکز فراهم می‌کند. رمزارزها یک بازار سرمایه‌گذاری جدید با نوسانات شدید هستند که بسیاری از سفته‌بازها یا دلال‌ها را به خود جذب می‌کنند.

حالا دوج کوین موردتوجه زیادی قرار گرفته و به علت ردیت، تیک تاک و توییت ایلان ماسک با افزایش ارزش مواجه شده. توییت اخیر ماسک توانسته تاثیر چشمگیری روی ارزش این رمزارز داشته باشد. مدیرعامل تسلا با استفاده از بیت کوین در نمایه توییترش قیمت بیت کوین را هم افزایش داده بود.

تفاوت با رشد سهام گیم‌استاپ

در روزهای گذشته قیمت سهام شرکت AMC و گیم‌استاپ افزایش چشمگیری پیدا کرد که در ابتدا مربوط به «فروش استقراضی» بود. معامله‌گران وال استریت چنین کاری را برای شرکت‌هایی که برای نجات از شرایط کرونا با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند، انجام دادند. برای مثال میزان استقراض سهام گیم‌استاپ در پایان معاملات بیش از میزان واقعی بود. همین موضوع آن را در برابر افزایش چشمگیر قیمت سهام آسیب‌پذیر کرد.

این افزایش قیمت فرصتی برای درآمدزایی بود. چنین کاری برای برخی یک معامله منطقی بود، هرچند ریسک مخصوص به خود را داشت و امکان تشخیص دقیق سقوط و صعود قیمت سهام بطور دقیق مشخص نبود.

در این میان دوج کوین هم با افزایش چشمگیر ارزش خود مواجه شده و در حالی که برخی با اینکار به پول هنگفتی دست پیدا می‌کنند، برخی سرمایه‌گذاران ادعا کرده‌اند تا زمانی که قیمت آن به هدف اصلی یعنی ۱ دلار نرسد، آن را نمی‌فروشند. قیمت کنونی آن زیر ۵ سنت است.

برخلاف گیم‌استاپ، کمپانی برای سرمایه‌گذاری و همچنین فروش استقراضی وجود ندارد. در حالت کلی با دلیل خاصی برای اینکه دوج کوین ارزش خرید دارد، مواجه نیستیم و برای مثال این سوال شکل گرفته که چرا این رمزارز با افزایش چشمگیر ارزش مواجه شده است.

دوج کوین

شباهت با رشد سهام گیم‌استاپ

با وجود تفاوت‌ها، شباهت‌هایی هم میان گیم‌استاپ و این رمزارز به چشم می‌خورد. معمولا سرمایه‌گذاران کوچک با پول نقد تقریبا بدون استفاده دست به معاملات آن‌ها می‌زنند. بسیاری از آن‌ها تا زمانی که به هدف خود دست پیدا نکنند، دست به فروش سهام یا رمزارز خود نمی‌زنند. کاربران ردیت به یکدیگر توصیه می‌کنند از بازار خارج نشوند، حتی در زمانی که خطر سقوط قیمت وجود دارد.

اگرچه می‌توان با سفته‌بازی درآمدزایی کرد، اما کار دشواری است و نمی‌توان به راحتی رشد و سقوط یک سهم یا رمزارز را پیش‌بینی کرد.

جمع‌بندی

در حال حاضر بطور دقیق مشخص نشده که افزایش سرمایه‌گذاران تا چه اندازه می‌تواند در بلندمدت روی بازار بورس تاثیر داشته باشد یا اینکه در آینده با حباب‌های بیشتری مواجه می‌شویم یا خیر. سفته‌بازی دوج کوین تمام ویژگی‌های یک حباب اقتصادی را دارد و سرمایه‌گذاران توجهی به اصول بازار ندارند.

سرمایه‌گذاران بدون توجه به بازار، ارزش یک دارایی را بیش از واقعیت افزایش می‌دهند. برخی افراد بدون هیچ اصولی دست به معامله می‌زنند و توجه چندانی به بلندمدت ندارند، اما سرمایه‌گذاران جدی شاید در پایان به جمع سایر سرمایه‌گذاران اضافه شوند و البته با ضرر مواجه شوند.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟