پاناسونیک با توقف تولید پنل خورشیدی میدان را به رقبای چینی‌ها واگذار می‌کند

پاناسونیک به دلیل حضور رقبای چینی که محصولات خود را با قیمت پایینی به بازار عرضه می‌کنند، مجبور است از اواخر سال آینده تولید سلول‌ها و پنل‌های خورشیدی خود را متوقف کرده و میدان را به رقبای چینی واگذار کند.

براساس گزارش منتشر شده از سوی وب‌سایت «NikkeiAsia»، غول فناوری ژاپنی به دلیل حضور فعال رقبای چینی در بازار تولید سلول‌‌ها و پنل‌های خورشیدی، دیگر توان رقابت با آنها را نداشته و مجبور است تولید خود را متوقف کند. رقبای چینی، عموما پنل‌های خورشیدی را با هزینه بسیار کمتری نسبت به پاناسونیک تولید می‌کنند. تا جایی که حتی در بازار داخلی نیز پاناسونیک توانایی رقابت مالی با چینی‌ها را ندارد.

در گزارش منتشر شده آمده است که پاناسونیک از اوایل ماه مارس ۲۰۲۲ (‌اسفندماه ۱۴۰۰) تولید سلول‌های خورشیدی و پنل‌های خود را در کارخانه مالزی و استان شیمان ژاپن متوقف خواهد کرد.

با این اقدام، پاناسونیک عملا به صورت کامل از تجارت تولید پنل‌های خورشیدی خارج می‌شود. سال گذشته میلادی نیز این شرکت به همکاری خود با تسلا در ایالات متحده خاتمه داد. مهرماه ۹۵ تسلا و پاناسونیک در تولید پنل‌های خورشیدی برای نصب در منطقه بوفالو در شهر نیویورک به توافق رسمی رسیدند و همکاری را با یکدیگر آغاز کردند که در نهایت سال گذشته میلادی این همکاری به نقطه پایان خود رسید.

تولیدکنندگان چینی پنل‌های خورشیدی، در سال ۲۰۱۲ موفق شدند قیمت آن را به حدود یک سوم کاهش دهند و با این رویکرد عملا سایر تولید کنندگان از جمله پاناسونیک توان رقابت با آنها را نداشتند و چینی‌ها یکه تاز میدان شدند.

طی ماه‌های اخیر تجارت تولید پنل‌های خورشیدی پاناسونیک با مشکلات زیادی روبرو بوده است و این شرکت عملا تقاضایی برای خرید سلول و پنل خورشیدی نداشت. سهم بازار پاناسونیک طی یک سال گذشته بسیار کاهش یافت تا در نهایت این شرکت تصمیم گرفت بازار تولید سلول‌های خورشیدی را ترک کند.

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟