آزمایش راکت استارشیپ SN9 نیز به انفجار ختم شد [تماشا کنید]

دومین پرتاب آزمایشی نمونه اولیه راکت استارشیپ اسپیس ایکس کاملاً موفقیت آمیز نبود و این نمونه نیز مثل اتفاقی که در آزمایش قبلی رخ داد به شدت با زمین برخورد کرد و منفجر شد.

پس از بارها تأخیر و تنش میان اداره هوانوردی فدرال آمریکا (FAA) به دلیل نقض مجوز، اسپیس ایکس نمونه اولیه راکت استارشیپ با شماره سریال ۹ (SN9) را از مقر خود در بوکا چیکا ایالت تگزاس حوالی نیمه شب سه شنبه به وقت ایران به هوا پرتاب کرد که متأسفانه همانطور که در ادامه مشاهده می‌کنید به شدت با زمین برخورد کرد:

SN9 که به سه موتور رپتور مجهز شده تا ارتفاع ۶.۱ مایلی (۱۰ کیلومتری) اوج گرفت و با افزایش ارتفاع موتورهای خود را یکی پس از دیگری به نوبت برای آماده شدن جهت فرود خاموش کرد. این راکت سپس به شکل افقی به سمت زمین شیرجه رفت و درست پیش از فرود آمدن نتوانست خود را کاملاً عمودی کند و مثل اتفاقی که در آزمایش قبلی افتاد به گوی آتشین تبدیل شد.

پس از این آزمایش اداره هوانوردی فدرال آمریکا اعلام کرد که انفجار SN9 را بررسی می‌کند. سخنگوی این اداره گفت: «با اینکه این آزمایش پرواز بدون سرنشین بود، علت ریشه‌ای حادثه را بررسی کرده و فرصت‌های احتمالی برای بهبود امنیت در خلال پیشرفت برنامه را شناسایی می‌کنیم.» اسپیس ایکس این آزمایش را موفقیت آمیز خواند و یکی از مهندسان آن حین گزارش پخش زنده گفت که حالا «فقط باید روی فرود صحیح» تمرکز کرد.

پرتاب SN9 به خاطر نقض مجوز FAA توسط اسپیس ایکس در آزمایش قبلی با چند روز تأخیر انجام شد. این اداره سرانجام روز سه شنبه مجوز پرتاب SN9 را صادر و فاش کرد که اسپیس ایکس نمونه قبلی یعنی SN8 را بدون پیروی کامل از قوانین این اداره پرتاب کرده است.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟