ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

فضاپیمای Tianwen-1 چین اولین تصویر از مریخ را ثبت کرد

اولین کاوشگر میان سیاره‌ای چین با نزدیک شدن به مریخ نخستین تصویر از این سیاره را به زمین مخابره کرد. فضاپیمای چینی Tianwen-1 مرداد ماه امسال به مقصد مریخ به فضا پرتاب شد و حالا ...

پیمان حسنی
نوشته شده توسط پیمان حسنی | ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۲:۳۰

اولین کاوشگر میان سیاره‌ای چین با نزدیک شدن به مریخ نخستین تصویر از این سیاره را به زمین مخابره کرد.

فضاپیمای چینی Tianwen-1 مرداد ماه امسال به مقصد مریخ به فضا پرتاب شد و حالا پس از تقریباً ۷ ماه در نزدیکی سیاره سرخ قرار دارد. سازمان ملی فضایی چین (CNSA) اولین تصویر گرفته شده از مریخ توسط این فضاپیما از فاصله ۲.۲ میلیون کیلومتری را منتشر کرد و از عملکرد صحیح تمام سیستم‌های آن خبر داد.

Tianwen-1 تا روز جمعه حدود ۱.۱ میلیون کیلومتر با مریخ فاصله دارد و چهار روز دیگر (۱۰ فوریه) وارد مدار آن شود. این فضاپیمای ۵ تنی در حدود ۴۶۵ میلیون کیلومتر را طی کرده و همین فاصله بسیار زیاد به معنای تأخیر حدوداً ۱۰ دقیقه‌ای در برقراری ارتباط است.

Tianwen-1 پس از قرار گرفتن در مدار مریخ برای ارسال فرودگر و کاوشگر بر سطح آن آماده می‌شود. این فضاپیما ابتدا از محل فرود در اطراف منطقه‌ای به نام Utopia Planitia نقشه‌برداری کرده و سپس برای ارسال کاوشگر در ماه مه (حدوداً چهار ماه دیگر) آماده خواهد شد.

چین هنوز اسمی برای مریخ نورد این مأموریت انتخاب نکرده و در حال حاضر با برگزاری یک نظرسنجی عمومی به دنبال انتخاب اسم آن است. این کاوشگر ۲۴۰ کیلوگرمی مجهز به پنل خورشیدی در صورت فرود موفق بر سطح بهرام خصوصیات خاک و احتمال وجود آب یخ زده در سطح آن را با تجهیزات مختلف خود مطالعه می‌کند و در عین حال مدارگرد Tianwen-1 با استفاده از دوربین‌های رزولوشن بالا و رادار سطح آن را بررسی خواهد کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Mehrdad A.S.H
    Mehrdad A.S.H | ۱۸ بهمن ۱۳۹۹

    خیلی هم عالی ??

مطالب پیشنهادی