ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

ریاضیدان بریتانیایی: تمام ذرات ویروس کرونا دنیا در یک قوطی نوشابه جا می‌شود

ویروس کرونا حدود یک سال است که همه مردم جهان را درگیر کرده است. به گفته «کریستین ییتس» ریاضی دان انگلیسی، تمام ذرات ویروس کرونا که تاکنون باعث مرگ میلیون‌ها نفر در سراسر جهان شده ...

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۸:۰۰

ویروس کرونا حدود یک سال است که همه مردم جهان را درگیر کرده است. به گفته «کریستین ییتس» ریاضی دان انگلیسی، تمام ذرات ویروس کرونا که تاکنون باعث مرگ میلیون‌ها نفر در سراسر جهان شده است، در یک قوطی نوشابه جای می‌گیرد.

شاید کمی عجیب به نظر برسد‌، اما عامل اصلی این همه مشکلات و مرگ و میر در سراسر جهان، غولی بزرگ نیست،‌ بلکه اگر همه ذرات آن را در کل کره زمین جمع کنیم، حجمی در حد و اندازه یک قوطی نوشابه دارد. کریستین ییتس برای آنکه بتواند حجم ویروس کرونا در سراسر جهان را اندازه گیری کند باید به سوالات مهمی پاسخ می‌داد.

اول باید مشخص می‌شد تقریبا چند نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌‌اند. سوال دوم این بود که در بدن هر فرد مبتلا، چه حجمی از ویروس ممکن است وجود داشته باشد و در نهایت این ریاضی دان باید به این سوال پاسخ می‌داد که  ویروس کرونا چه ابعادی دارد. کریستین ییتس معتقد است که با پاسخ به این سه سوال می‌توان مشخص کرد که در کل جهان چه حجمی از ویروس کرونا وجود دارد.

بر اساس آمارها در حال حاضر ویروس کرونا در بین 3 میلیون نفر فعال است. با توجه به زمانی ابتلای این افراد در بدن هر یک از آنها بین یک تا 10 میلیارد ویروس وجود دارد. بر اساس این محاسبات در حال حاضر حدود 200 کوادریلیون ذره ویروس کرونا وجود دارد که با توجه به مساحت 523 هزار نانومتر مربعی هر ذره آن، در مجموع حجمی در حدود 160 میلی ‌لیتر را اشغال می‌کند. در نتیجه این حجم از ویروس به راحتی در یک قوطی نوشابه 335 میلی‌لیتری جای می‌گیرد.

این حجم ویروس توانسته در عرض یک سال مردم سراسر جهان را گرفتار خود کند. البته باید درنظر بگیریم که ویروس کرونا دست، پا یا بال ندارد که بتواند خودش را به بدن انسان برساند و تا زمانی که میزبان نداشته باشد، قدرت تکثیر شدن ندارد. در نتیجه، تنها راه توقف چرخه انتقال، قطع زنجیره انسانی است.

دکتر «توماس روسو» رئیس بیماری عفونی دانشکده پزشکی و علوم پزشکی «جاکوبز» دانشگاه بوفالو می‌گوید:

«اگر می‌توانستیم همه مردم دنیا را به مدت چهار هفته مجبور کنیم ماسک بزنند و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، ویروس کرونا مسیری برای انتقال نداشت و برای همیشه از بین می‌رفت.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • آریا
  آریا | ۲۵ بهمن ۱۳۹۹

  لعنت به چین

 • Amir
  Amir | ۲۴ بهمن ۱۳۹۹

  يَا أَيُّهَا الْإِنْسَانُ مَا غَرَّكَ بِرَبِّكَ الْكَرِيمِ ﴿۶﴾

  اى انسان چه چيز تو را در باره پروردگار بزرگوارت مغرور ساخته (۶)

مطالب پیشنهادی