فایزر: تا پایان ۲۰۲۱ تا ۲ میلیارد دوز واکسن عرضه می‌کنیم

مدیر بخش زنجیره تامین جهانی شرکت فایزر به تازگی اعلام کرده که این غول داروسازی امیدوار است تا پایان ۲۰۲۱ تا ۲ میلیارد دوز واکسن کرونا عرضه کند تا ۱ میلیارد نفر در جهان در برابر کووید-۱۹ مقاوم شوند.

«مایک مک‌درموت» اخیرا در مصاحبه‌ای اعلام کرده که باید تا جای ممکن مردم واکسن دریافت کنند، مخصوصا در دوره‌ای که نگرانی‌های زیادی درباره گونه‌های جدید کووید-۱۹ وجود دارد و شاهد شیوع آن‌ها در کشورهای مختلف هستیم.

این مقام مسئول همچنین با اطمینان اعلام کرده که میزان تولید واکسن کرونا فایزر بسیار بیشتر از پیش‌بینی اولیه مبنی بر ساخت ۱.۳ میلیارد دوز در ۲۰۲۱ خواهد بود:

«در حال حاضر، ما می‌توانیم نزدیک به ۲ میلیارد دوز واکسن کرونا تا پایان سال ۲۰۲۱ عرضه کنیم. ما درباره این موضوع مطمئن هستیم، اما بطور مداوم راه‌های ساخت و توزیع سریعتر دوزهای بیشتر را بررسی می‌کنیم.»

واکسن کرونا فایزر
مایک مک‌درموت

مک‌درموت در مصاحبه‌اش به این موضوع اشاره کرده که واکسن فایزر مبتنی بر فناوری «mRNA» است، بنابراین می‌توان برای بهبود عملکردش آن را اصلاح کرد تا در برابر گونه‌های جدید کارایی داشته باشد. تا به امروز پژوهش‌ها از اثربخشی پایین‌تر واکسن‌های کنونی در برابر گونه شایع در آفریقای جنوبی خبر داده‌اند که نگرانی دانشمندان را در پی داشته است.

مک‌درموت از ورود نسخه جدید واکسن به خط تولید در آینده خبر داده:

«هیچ تغییری در شبکه تولید ایجاد نخواهد شد و نسخه‌ جدید با مواد ژنتیکی تغییر یافته وارد سیستم می‌شود و تولید آن بلافاصله آغاز خواهد شد.»

در حالی شرکت‌ها به فکر افزایش تولید واکسن‌ها هستند که گونه‌های جدید کرونا نگرانی‌های زیادی میان دانشمندان و دولت‌ها ایجاد کرده. برای مثال به تازگی مشخص شده که گونه شایع در بریتانیا می‌تواند تا ۷۰ درصد کشنده‌تر باشد. با این وجود با افزایش سرعت واکسیناسیون می‌توان شدت بیماری را کاهش داد و همچنین از جهش‌های بیشتر این ویروس جلوگیری کرد. در حال حاضر چندین کشور واکسیناسیون با واکسن کرونا فایزر را آغاز کرده‌اند.

ویجیاتو

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟