فرود ناموفق بوستر راکت فالکن ۹ در نوزدهمین پرتاب استارلینک [تماشا کنید]

اسپیس ایکس با موفقیت ۶۰ ماهواره را به ناوگان پروژه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در مدار اضافه کرد. در این ماموریت مرحله اول راکت فالکن ۹ روی کشتی خودران فرود نیامد و به دریا افتاد.

راکت فالکن ۹ پس از یک روز تأخیر به دلیل وضعیت نامناسب جوی، ساعت ۷:۲۹ صبح سه شنبه به وقت ایران از ایستگاه فضایی کیپ کاناورال در ایالت فلوریدا پرتاب شد و حدوداً ۶۵ دقیقه پس از پرتاب، ۶۰ ماهواره پروژه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را در مدار زمین مستقر کرد.

مرحله اول راکت اما در اتفاقی که به ندرت رخ می‌دهد، طبق برنامه‌ریزی روی کشتی خودران در اقیانوس اطلس فرود نیامد. همانطور که در ادامه مشاهده می‌کنید، اطراف محل فرود برای لحظاتی روشن می‌شود که نشان دهنده تغییر مسیر راکت به دلیل بروز خطای احتمالی در سیستم‌هاست.

این اتفاق سبب شد تا اسپیس ایکس نتواند به رکورد ۲۵ پرتاب و فرود متوالی راکت فالکن ۹ روی خشکی یا دریا دست یابد. آخرین باری که بوستر این راکت نتوانسته بود با موفقیت فرود بیاید، حدوداً یک سال پیش یعنی مارس ۲۰۲۰ اتفاق افتاد و دومین فرود ناموفق در سه پرتاب فالکن ۹ به شمار می‌رفت. اسپیس ایکس یکی از فرودهای ناموفق را به نقص موتور و دیگری را به داده‌های نادرست هوا ربط داد.

این مأموریت، صد و هشتمین پرواز راکت فالکن ۹ را رقم زد و اگر بوستر با موفقیت فرود می‌آمد، اسپیس ایکس را به رکورد هفتاد و پنجمین فرود موفق راکت می‌رساند.

با وجود از دست رفتن بوستر، هدف اصلی مأموریت، یعنی رها سازی ۶۰ ماهواره در مدار با موفقیت انجام شد و ناوگان استارلینک را تقویت کرد. اسپیس ایکس حالا بیش از ۱۰۰۰ ماهواره در مدار دارد و بناست ماهواره‌های بیشتری نیز به آنها ملحق شوند. ناوگان اولیه استارلینک شامل ۱۴۴۰ ماهواره خواهد بود و قرار است ده‌ها هزار ماهواره دیگر نیز به آنها اضافه شوند. نسخه آزمایشی این سرویس حالا بیش از ۱۰ هزار کاربر در ایالات متحده، کانادا و انگلستان دارد.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟