توضیح سایپا در مورد انتشار تصویر کوییک فرمان راست در آفریقا

چند روز پیش بود که عکس و ویدیویی از یک دستگاه کوییک در آفریقای جنوبی، منتشر شد. رسانه‌ها از مدت‌ها قبل، خبر همکاری سایپا با شرکت آفریقایی مورزا اتو را منتشر کرده بودند. اما آنچه که به تازگی مورد توجه کاربران شبکه‌های مجازی قرار گرفته، حضور یک دستگاه کوییک در محوطه شرکت آفریقایی با فرمان راست است.

آفریقای جنوبی از آن دسته کشورهایی است که خودروها در آنجا، به صورت فرمان راست عرضه می‌شوند. طبیعتا کوییک هم برای حضور در چنین بازاری، باید دچار تغییر شود. اما آنچه که کوییک صادراتی را بیشتر سوژه کاربران کرده بود، عدم انتقال کلیدهای شیشه بالابر سمت راننده به سمت راست، پس از انتقال فرمان بوده است!

اکثر کاربران با توجه به سابقه بدی که از خودروسازان وطنی در ذهن دارند، ابتدا سایپا را متهم به چنین خراب کاری کردند. اما سرانجام سایپایی‌ها روز چهارشنبه به این موضوع واکنش نشان دادند. علی کریمی، سرپرست معاونت صادرات گروه سایپا، به طور کلی تولید کوییک فرمان راست را تکذیب کرد و از این شرکت سلب اتهام نمود.

كريمي در رابطه با این شایعه گفت: «اخيرا فيلم و عكس‌هايی از یک خودرو كویيك در برخی سایت‌ها و فضاي مجازي منتشر شده كه فرمان آن سمت راست اما دکمه‌های کنترل آینه و بالابر شیشه‌ها، سمت چپ است. در این خصوص ابتدا بايد تاكيد كنم كه سايپا هيچ خودرويی به كشورهاي آفريقايی صادر نكرده و انتشار تغییرات کارگاهی توسط شرکت آفریقایی به نام سایپا، کذب و یک بداخلاقی رسانه‌ای است.»

کریمی توضیحاتی هم درباره شرکت آفریقایی ارائه داد و عنوان کرد: «یک شركت استارتاپی به نام مورزا چند دستگاه خودرو کوییک را از سایپا خریداری کرده و به عنوان نمونه به زيمباوه و آفریقای جنوبی برده است تا با توجه به نياز آن كشور‌ها تحقيقات توسعه‌ای متناسب با نیاز خود را روي آن انجام دهد لذا تغییرات صورت گرفته توسط آنها هیچ ارتباطی با گروه خودروسازی سایپا ندارد.»

سرپرست معاونت صادرات سایپا در نهایت، کانال ها و پیج های فعال در فضای مجازی و رسانه ای را متهم به تخریب صنعت ملی خودرو کرد و مدعی شد که فرایند فرمان راست شدن خودرو کوییک نامبرده، توسط خود شرکت مورزا و به صورت کارگاهی انجام شده است. در واقع اقدامات این شرکت تنها در مرحله تحقيقاتي است و با تجاري‌سازي فاصله زيادي دارد و اگر قرار باشد تغييراتي روي خودروي كویيك صورت گيرد، سايپا بايد آن را تائید کند تا اين خودرو بر اساس استانداردهای موجود در آفريقاي جنوبي عرضه شود.

در نهایت آنطور که از جوابیه سایپا مشخص است، این شرکت به صورت مستقل پروژه تحقيقاتي براي توليد خودروي فرمان راست ندارد اما اگر قرار باشد چنين امري پيگيري شود، در قالب سرمايه‌گذاری مشترك امكان‌پذير خواهد بود.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟