بازگشت گاز LPG به سبد سوختی کشور در سال 1400

سوخت LPG یکی از به صرفه‌ترین سوخت‌های موجود برای وسایل نقلیه است. در کشور ما تعداد نه چندان زیادی از خودروهای در حال تردد را اتومبیل‌های مجهز به مخزن LPG تشکیل می‌دهند چرا که CNG در ایران بیشتر جا افتاده، ولی مزایای LPG نسبت به CNG بر کسی پوشیده نیست. در همین راستا کمیسیون تلفیق بودجه 1400، دولت را وادار به عرضه 2 میلیون تن LPG در بخش حمل و نقل کرده است.

جدا از پیمایش بیشتر، LPG استهلاک کمتری هم برای موتور خودرو به همراه دارد. در عرضه LPG به صورت دولتی در سال‌های گذشته، اهمال کاری‌هایی شده است. اما سرانجام مجلس تصمیم به مکلف کردن دولت به ارائه رسمی این نوع سوخت در سبد سوختی کشور گرفته است.

به گفته مالک شریعتی که یکی از اعضای کمیسیون تلفیق است، قیمت گذاری LPG هم دچار تغییر شده و قیمت آن برابر با دو سوم قیمت یارانه بنزین خواهد بود. به آن معنا که اگر قیمت بنزین یارانه‌ای 1500 تومان باشد، قیمت LPG معادل 1000 تومان می‌شود. شریعتی درآمد حاصل از این طرح را متعلق به وزارت نفت دانسته و گفته که این وزارتخانه باید از این درآمد برای ایجاد زیر ساخت‌های جدید استفاده کند.

تاکنون در حدود 1 تا 1.5 میلیون دستگاه خودرو به شکل زیر زمینی دوگانه سوز شده اند. حال آنکه LPG هیچ گاه به شکل رسمی توسط دولت عرضه نشده است. در صورت عملی شدن طرح مجلس، مالکان این خودروها می‌توانند از LPG دولتی به عنوان سوخت مورد نیاز خود، استفاده کنند.

مجلسی‌ها مهم‌ترین هدف خود از تنظیم این مصوبه را توسعه سبد سوختی کشور عنوان کرده اند و درآمد جدید برای دولت و کمک به کاهش آلودگی هوا را هم از دیگر مزایای آن می‌دانند. از سویی، در حال حاضر به دلیل تحریم‌ها و عدم امکان صادرات، شاهد اتلاف 6 میلیون تن LPG در خطوط انتقال نفت هستیم. در نتیجه استفاده از این منابع، به نفع اقتصاد کشور است.

هم اکنون هیچ خودرویی به صورت استاندارد با منبع LPG در کشور تولید نمی‌شود. خودروسازان به جز بنزین و گازوئیل، فقط بخشی از تیراژ تولید خودشان را به خودروهای CNG اختصاص داده اند. به نظر می‌رسد که با عرضه رسمی LPG، فعلا فقط شاهد تولید خودروهای سنگین با امکان بهره گرفتن از این سوخت باشیم.

شاید در آینده روزی هم فرا برسد که خودروسازان به طور رسمی به تولید خودروهای LPG روی بیاورند. لازم به ذکر است که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته همچون ایالات متحده هم در بخش حمل و نقل عمومی از LPG به عنوان سوخت مصرفی، استفاده می‌گردد.

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟