ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل: آمریکا باید تسلیحات فضایی بیشتری بسازد

اندیشکده‌ای در ایالات متحده در گزارش جدید خود با اشاره به ظهور تسلیحات ضد ماهواره، خواستار تقویت سامانه‌های دفاعی آمریکا در مدار زمین شد. محققان مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل (CSIS)، در گزارشی به ...

اندیشکده‌ای در ایالات متحده در گزارش جدید خود با اشاره به ظهور تسلیحات ضد ماهواره، خواستار تقویت سامانه‌های دفاعی آمریکا در مدار زمین شد.

محققان مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل (CSIS)، در گزارشی به کمبود سیستم‌های دفاعی آمریکا در برابر تهدیدات فضایی اشاره کرده و نسبت به آسیب‌پذیری های زیرساخت کنونی ماهواره‌های این کشور هشدار دادند.

با اینکه کمی بیش از یک سال از راه اندازی نیروی فضایی آمریکا می‌گذرد، ایده استقرار تسلیحات در مدار زمین از زمان جنگ سرد وجود داشته و برخی طرح‌ها به مسلح کردن ماهواره‌ها به موشک‌های بالستیک اشاره کرده‌اند. در نتیجه کشورها با سرمایه گذاری در فناوری‌های موشکی، اخلالگرها، لیزرها و سیستم‌های حمله سایبری، به فکر مقابله با این ماهواره‌ها افتاده‌اند.

این گزارش برای محافظت از ماهواره‌های مدار زمین در برابر تهدیدات، چندین راهکار دفاعی به دولت آمریکا پیشنهاد می‌کند که در دو دسته‌بندی فعال (Active) و منفعل (Passive) قرار می‌گیرند. بر اساس گزارش مورد بحث، سیستم‌های منفعل، هدف‌گیری ماهواره‌ها و زیرساخت‌های دیگر را مشکل‌تر کرده و مقاومت آن‌ها در برابر حملات را افزایش می‌دهند. از جمله سیستم‌های منفعل یا پسیو می‌توان به سامانه‌های هوشیاری (Awareness) اشاره کرد که نسبت به حملات قریب‌الوقوع و خطرات به ماهواره‌ها هشدار می‌دهند.

سیستم‌های فعال به منظور از بین بردن تهدید به شکل مستقیم طراحی شده‌اند. این سیستم‌ها مصداق جمله «بهترین دفاع، حمله است» بوده و شامل لیزرها برای مختل کردن سلاح‌های شلیک شده از سیستم‌های ضد ماهواره و همچنین فضاپیماها برای ره‌گیری و به دام انداختن ماهواره‌های دشمن می‌شوند.

این گزارش می‌تواند مسابقه تسلیحات فضایی را گسترش دهد. با اعلام «حمایت کامل» دولت بایدن از نیروی فضایی، انتظار می‌رود سرمایه گذاری در تسلیحات و سامانه‌های دفاعی افزایش یافته و در آینده نزدیک روانه مدار زمین شوند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (6 مورد)
 • sinagoogle
  sinagoogle | ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

  امریکا و چین با ین همه ثروت و دارایی و طمع برای قدرت و نفوذ بیشتر معلوم نیست آخر عاقبت دنیا رو به کجا میرسونن?

 • آریا
  آریا | ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

  هم باید بیشتر بسازه هم بیشتر استفاده کنه. بزرگترین خطر برای جهان مماشات با تروریست ها و جهادی هاست .

 • Ali Hatami
  Ali Hatami | ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

  خوب بسازد، کتفمونم نیست

 • molavy
  molavy | ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

  الان که کرونا اندازه دو تا جنگ جهانی کشته گرفته از آمریکا تنها مشکل ساخت اسلحه بیشتره

  • saeed۱۹۸۵۹
   saeed۱۹۸۵۹ | ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

   امریکا امار فیک خیلی کمتر از ایرانه خیلی
   وگرنه به نسبت جمعیت آماری ایران و امریکا فکر نکنم تفاوتی باشه
   و البته این نکته که ما یه کشور ترد شده جهان هستیم و اونا مرکز دنیا پس میزان مسافرت ها چند صد برابر ایرانه پس چندان گول موج تبلیعاتی داخل نخورید

   • Mohammad_A
    Mohammad_A | ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

    طرد

مطالب پیشنهادی