ترید در بازار رمزارزها چه ریسک‌هایی دارد؟

نوسانات ارزش بیت کوین و سایر رمزارزها در این روزها بسیار خبرساز شده. در حالیکه برخی به صورت جدی وارد سرمایه‌گذاری در این حوزه شده‌اند، بسیاری نیز از ورود به چنین بازارهایی واهمه دارند. اما سوال مهم این است که سرمایه‌گذاری و ترید در بازار بیت کوین و سایر رمزارزها چه ریسک‌هایی به دنبال خواهد داشت؟

طی ماه‌ها و خصوصا هفته‌های گذشته قیمت بیت کوین و به تبع آن بسیاری از رمزارزها به شدت افزایش پیدا کرد. علاوه بر اینکه بسیاری از شرکت‌ها در سراسر جهان تصمیم گرفتند وارد چنین بازاری شوند، کاربران بسیاری نیز به این حوزه توجه ویژه‌ای نشان دادند و وارد سرمایه‌گذاری در بیت کوین و سایر رمزارزها شدند.

بسیاری از فعالان حوزه رمزارزها می‌گویند اگر می‌خواهید وارد بازار کوین‌ها شوید، باید صبور باشید و در عین حال نگاهی بلند مدت به سرمایه‌گذاری خود داشته باشید. وقتی تصویر درستی از بازاری که می‌خواهیم در آن سرمایه‌گذاری کنیم نداشته باشیم، چنین ترس‌ها و نگرانی‌هایی کاملا طبیعی هستند. در این مقاله سعی شده برخی چالش‌ها و مسایل مربوط به سرمایه‌گذاری در حوزه رمزارزها مورد توجه قرار گیرد:

رمزارز حوزه جدیدی است

شاید ساده‌ترین کار آن است که تصور کنیم اصلا رمزارزها وجود ندارند و کاری به چنین بازاری هم نداشته باشیم و روال سنتی و پیشین را در پیش گرفته و به زندگی عادی ادامه دهیم. اما در عمل چنین نیست و بلاکچین نیز مانند هر فناوری جدیدی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و نمی‌توان بازار رمزارزها را نادیده گرفت.

هر فناوری یا حوزه جدیدی بی‌شک نوسانات خودش را دارد و با توجه به اینکه هنوز قوانین و مقررات جدی بر این بازار حاکم نیست و بانک‌های مرکزی و برخی دولت‌ها هنوز به صورت کاملا جدی بازار رمزارزها را زیر نظر نگرفته‌اند، نوسانات و تحولات این حوزه انکارناپذیر است.

بیت کوین

سرعت تحولات بازار رمزارزها بسیار سریع است

بازار  رمزارزها هر روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه روز فعال هستند. در یک روز قیمت بیت کوین و رمزارزها گاهی دچار نوسانات شدیدی می‌شود. برخی تریدرهای حرفه‌ای مجبور هستند تمام ساعات شبانه روز نمودارهای تحلیلی را بررسی کنند تا از روند تحولات بازار عقب نمانند.

سرعت عمل در بازار رمزارزها حرف اول را می‌زند. اگر تریدرها نتوانند به موقع و در زمان درست و مناسب سرمایه‌گذاری کرده و در زمان مناسب معامله کنند، فرصت‌های طلایی را از دست می‌دهند.

برای معامله در چنین بازاری لازم است اطلاعات تریدرها نیز به‌روز باشد. سرمایه‌گذاران اگر اطلاعات درست و دقیقی از وضعیت بازار نداشته باشند، ‌از سیر تحولات عقب می‌مانند. مدیریت موثر ریسک و داشتن استراتژی در خرید و فروش نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

مقررات بیشتر برای بازار رمز ارزها تعیین می‌شود

بی‌شک مقررات جدیدی برای بازار رمزارزها در نظر گرفته خواهد شد. طی دهه‌های آینده وضعیت رمزارزها  تغییر پیدا می‌‌کند. همانطوری که کار ریپل به دادگاه کشید، ممکن است این اتفاق برای بقیه پلتفرم‌ها هم رخ دهد.

دولت‌ها و بانک‌های مرکزی به دنبال تنظیم قوانین و مقررات برای رمزارزها هستند. این اقدامات قانونی ممکن است محدودیت‌هایی را ایجاد کرده ولی از طرفی وضعیت‌های روشن‌تر و شفاف‌‌تری را نیز برای این بازار به دنبال داشته باشند.

تقریبا غیر ممکن است که بازار رمزارزها برای همیشه تعطیل شود ولی کماکان برخی نگران نابود شدن و از بین رفتن برخی رمزارزها نیز هستند.

از دست رفتن سرمایه با بی ارزش شدن رمزارزها

اگر روزی رمزارزها ارزش واقعی خود را از دست بدهند، افرادی که در این بازار سرمایه‌گذاری کرده‌اند دارایی خود را از دست خواهند داد. بسیار بعید است چنین اتفاقی بیفتد. با وجودی اینکه بازار نوسانات شدیدی دارد، اما تعداد سرمایه‌گذاران این حوزه هر روز بیشتر می‌شود.

بسیاری هنوز از ورود به بازار رمزارزها واهمه دارند و نمی‌دانند واقعا قرار است در این حوزه سود کنند یا دارایی خود را از دست بدهند. با ورود ایلان ماسک به این بازار، ترس از ورود به این حوزه در بسیاری از شرکت‌‌ها و کاربران حقیقی کمرنگ‌تر شد و باعث شد بسیاری نگاهی بلند مدت به این حوزه داشته باشند.

بسیاری تحلیلگران اقتصادی معتقد هستند که برای ورود به بازار بیت کوین و سایر رمزارزها باید نگاهی بلند مدت داشت و اکثر افرادی که پیش از این در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده‌اند، بعد از گذشت بازه زمانی توانسته‌اند به سودهای کلانی دست پیدا کنند.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟