پژوهشگران از تاثیر مثبت داروی «متفورمین» در کاهش روند پیری خبر می‌دهند

پژوهشگران از تاثیر مثبت داروی «متفورمین» در کاهش روند پیری خبر می‌دهند

جوانی و جاودانگی یکی از آرزوهای دیرینه انسان‌هاست و اکنون تحقیقات دانشمندان از تاثیر «متفورمین» روی کاهش سرعت روند پیر شدن و زوال عقل خبر می‌دهند.

متفورمین معمولا برای کاهش سطح قند خون در درمان دیابت نوع دو تجویز می‌شود. همچنین از آن برای درمان اختلال متابولیسم کربوهیدرات و درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز استفاده می‌شود. دانشمندان بر این باورند که این دارو می‌تواند از سه نوع بیماری زوال عقل، بیماری قلبی و سرطان جلوگیری کرده یا روند ابتلا را به تاخیر بیندازد. اگر متفورمین بتواند به صورت موثر با چنین بیماری‌هایی مقابله کند، نقش موثری در افزایش طول عمر و به تعویق انداختن روند پیری خواهد داشت.

«نیر بارزیلائی»، مدیر انستیتوی تحقیقات جوانی از کالج پزشکی آلبرت انیشتین می‌گوید:

«این روش درمانی می‌تواند روند پیر شدن را به تاخیر بیندازد.»

بارزیلائی در سال ۲۰۱۴ با گروهی از دانشمندان در اسپانیا در مورد روش‌های مبارزه با پیری جلسه داشتند. بعد از این جلسه، گروهی برای آزمایش بالینی روش‌های به تاخیر انداختن روند پیری تشکیل شد. تحقیقات جدید دانشمندان نشان می‌دهد که متفورمین می‌تواند سرعت روند پیر شدن را به تاخیر بیندازد. قرار است ۳۰۰۰ داوطلب در سنین ۶۵ تا ۷۹ سال در ۱۴ آزمایشگاه تحقیقاتی در دانشگاه‌های ایالات متحده در آزمایش بالینی شرکت کنند.

شواهد نشان می‌دهد که روند پیری در افرادی که به دلیل بیماری دیابت متفورمین مصرف می‌کنند، کندتر از افراد غیر دیابتی است که چنین دارویی را مصرف نمی‌کنند. پیشتر نیز مطالعه دیگری که در مجله «Cell Metabolism» منتشر شده بود، نتایج دلگرم کننده‌ای از به تعویق افتادن زوال عقل، بیماری قلبی و سرطان خبر داده بود.

در روزهایی که همه گیری کرونا تاثیر بسیار زیادی روی سلامت جمعیت سالخورده جهان گذاشته، چنین تحقیقاتی می‌توانند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشد. «یاکورینا راس»، استاد مرکز تحقیقات ملی بهداشت و درمان در تگزاس اعلام کرد این موسسه در حال تحقیق روی تاثیر داروهایی مانند متفورمین روی حیوانات است.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato